Zalety lekkich konstrukcji stalowych

hala magazynowaLekkie konstrukcje stalowe to rozwiązania stosowane i wykorzystywane coraz częściej. Przede wszystkim pozwala ono na projektantom na bardzo dużą swobodę, jeżeli chodzi o tworzenie koncepcji obiektu. Jednak nie jest to jedyna cecha, którą można by w tym przypadku uznać za zaletę. Lekkie kształtowniki stalowe stają się bardzo powszechne, dlatego też warto rozważyć, czym zyskują taką sympatię pośród konstruktorów.

Czym są lekkie konstrukcje stalowe

To rozwiązanie stosowane przy stawianiu obiektów w sposób tradycyjny. W swojej technologii wykorzystują elementy z blach giętych na zimno. Znajdują się tu takie profile jak zetowniki czy na przykład ceowniki. Stosowane są również elementy spawane jak na przykład blachownice. Eleganckie i bardzo interesujące konstrukcje można natomiast wykonać z kształtowników rurowych. Tutaj do dyspozycji są rury kwadratowe, prostokątne oraz okrągłe.

Zalety konstrukcji stalowych

Tego rodzaju rozwiązania odznaczają się wieloma zaletami i jest to jeden z powodów ich rosnącej popularności. Są bardzo praktyczne i korzystne, trudno więc odmówić im wyjątkowości. Na czym więc polegają ich zalety?

Wymienione kształtowniki można stosować jako elementy szkieletu obiektu. Dzięki temu zyskuje on parametry nośności i wytrzymałości, które odpowiadają parametrom kształtowników gorącowalcowanych.

Przy prawidłowym przeliczeniu parametrów i dostosowaniu wszystkich czynników, można zyskać spore oszczędności stali. Oszczędności, które sięgają nawet 30%. Jest to odczuwalna różnica, która znaczenie ma szczególnie dla inwestora.

Ponadto, lekkie konstrukcje stalowe montuje się znacznie krócej i łatwiej. To powoduje, że można dodatkowo oszczędzić czas, który jest obecnie szczególnie cenny. Oszczędność czasu i łatwość montażu dają możliwość skierowania tej energii na inne działania. W dłuższej perspektywie jest to znacząca i odczuwalna korzyść.

Przekroje pozwalają na uzyskiwanie bardzo ciekawych kształtów elementów. Wynika to z ich możliwości technologicznych oraz z parametrów geometrycznych. Dzięki temu mogą powstawać nawet najbardziej skomplikowane i wymyślne konstrukcje, których nie da się stworzyć za pomocą profili gorącowalcowanych. To znacznie rozszerza zakres i możliwości ich zastosowania, co nie pozostaje bez znaczenia.

I na koniec, względy estetyczne. Tego rodzaju rozwiązania i kształtowniki pozwalają na uzyskanie znacznie lepszych efektów wizualnych z powodu ich ładniejszego wyglądu i kształtu. Konstrukcja, filary i elementy, które muszą się znaleźć w obiekcie, można wykonać ładniej, bardziej estetycznie, co wpływa na ogólne wrażenie jakie wywołuje obiekt.

Widać zatem, na bazie powyższych rozważań, że tego rodzaju lekkie konstrukcje stalowe to wielostronne korzyści i bardzo praktyczne rozwiązanie. Możliwość zastosowania ich w wielu obiektach z pewnością wpływa na ich upowszechnianie. Nie bez znaczenia jest jednak fakt, że są to rozwiązania znacznie tańsze, wygodniejsze, zabierające mniej czasu podczas wykonywania konstrukcji oraz wpływające pozytywnie na jej ostateczny efekt.


Artykuł został przygotowany przez firmę CoBouw Polska polsko – holenderską spółkę budowlaną, która specjalizuje się w kompleksowej realizacji obiektów przemysłowych (hale stalowe, hale produkcyjne, sortownie i przechowalnie warzyw i owoców).

One comment

Dodaj komentarz