Zadbaj o bezpieczeństwo układów sterowania i wybierz profesjonalne skrzynki sterownicze

Za pomocą odpowiednio dobranych obudów przemysłowych można uzyskać maksymalną ochronę przed czynnikami szkodliwymi dla wrażliwych układów sterowania. Jak dobiera się profesjonalne skrzynki sterownicze?

Automatyka jest obecne jednym z ważnych elementów wielu zakładów pracy i budynków. Zarządzana za pomocą odpowiednich systemów składających się z szeregu współpracujących komponentów poprawia komfort, bezpieczeństwo, efektywność procesów. Aby systemy automatyki mogły działać sprawnie, muszą być właściwie zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi. W tym przypadku kluczowe znaczenie mają odpowiednie obudowy przemysłowe.

Jakie obudowy stosowane są do układów sterowania?

Do układów sterowania stosowane są specjalne obudowy, których zadaniem jest uzyskanie maksymalnej ochrony. Wykorzystuje się wtedy odpowiednie skrzynki sterownicze oraz szafy sterownicze, które przeznaczone są do ustawienia na podłożu lub do powieszenia.

Skrzynki i szafy produkowane są z dwóch typów materiałów – tworzyw sztucznych oraz metali. Metalowe skrzynki sterownicze wytwarza się głównie z blach lakierowanych proszkowo, blach nierdzewnych oraz ze stali kwasoodpornej, co pozwala na dobór właściwego typu szafy do konkretnego miejsca montażu.

Skrzynka sterownicza – gotowa czy indywidualna?

W sprzedaży można znaleźć pełną gamę modeli szaf i skrzynek sterowniczych, które dzieli się na dwie główne kategorie – gotowe i indywidualne.

Gotowe skrzynki sterownicze i szafy sterownicze dostępne są w wielu rozmiarach, a dzięki różnym wariantom wyposażeniowym mogą być one dopasowane specjalnie do konkretnego zastosowania. Są dostępne w niskich cenach i można kupić je także od ręki.

Z kolei indywidualnie projektowane i realizowane obudowy przemysłowe wyróżniają się lepszym dopasowaniem do konkretnych potrzeb danego projektu. To powoduje, że mogą one zapewnić także większą efektywność w ochronie przed czynnikami zewnętrznymi i nadają się także do nietypowych instalacji.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze skrzynki sterowniczej?

Aby dobrać odpowiednią skrzynkę sterowniczą, pod uwagę należy wziąć szereg czynników. Zalicza się do nich między innymi wielkość systemu sterowniczego, który ma być umieszczony w obudowie, wchodzące w jego skład komponenty, miejsce montażu skrzynki oraz warunki, jakie w nim panują, perspektywy rozbudowy systemu. W sytuacji, gdy gotowe skrzynki nie spełniają wymagań, można także skorzystać z usług ich produkcji na zamówienie.

Z dostępnymi wariantami obudów przemysłowych stosowanych do zabezpieczania układów sterowniczych można zapoznać się już teraz online.

Dodaj komentarz