Zabezpieczenie drewna – najważniejsze zasady
Zabezpieczenie drewna ma ogromne znaczenie. Jeśli nie zadbamy o jego prawidłową impregnację, wówczas szybko ulegnie zniszczeniu, a malowanie go będzie mijało się z celem.
Produkty, które dostępne są na naszym rynku nie zwierają w swoim składzie chroniących przed grzybami i sinizną biocydów. Producenci zalecają więc wstępne zastosowanie impregnatu gruntującego.
Zabezpieczenie drewna – pamiętaj o właściwym impregnacie
Pierwszym krokiem do prawidłowego zabezpieczenia drewna jest wybór odpowiedniego produktu ochronno-dekoracyjnego. Pamiętajmy, aby dostosować go zarówno do rodzaju nawierzchni, jak i efektu końcowego, jaki chcemy osiągnąć.
Następnie zadbajmy o to, żeby nie przesadzić z grubością nakładanych warstw w myśl zasady ,,co za dużo, to niezdrowo”. Jeśli nie zastosujemy jej w praktyce, wówczas powierzchnia będzie bardziej podatna na łuszczenie i pękanie. Ponadto, zbyt gruba warstwa znacznie wydłuża czas schnięcia preparatu i psuje efekt dekoracyjny. Dzieje się tak, ponieważ zamiast podkreślić rysunek drewna, zupełnie go przykrywa.
Zabezpieczenie drewna – impregnuj tylko suche drewno
Należy pamiętać, że skuteczność impregnacji uwarunkowana jest w dużej mierze od tego, jak głęboko preparat wniknie w strukturę deski. Pamiętajmy więc o tym, żeby impregnować wyłącznie suche drewno. Im bardziej mokry materiał, tym gorzej środek się wchłonie i słabiej go zabezpieczy.
Warto zwrócić także uwagę na to, jaki mamy typ drewna. Inaczej będzie prezentowało się pomalowane drewno sosnowe, inaczej zaś dębowe.
Zabezpieczenie drewna – uwaga na preparaty bezbarwne
Drewno, które będzie użytkowane w ogrodzie musi być prawidłowo ochronione przed działaniem promieni UV. Te przyspieszają jego niszczenie oraz szarzenie. Pamiętajmy, że w przypadku preparatów barwnych, funkcję ochronną pełnią ich pigmenty. Niestety większość bezbarwnych, nie posiada takiego odpowiedniego zabezpieczenia. Jeśli jednak zdecydujemy się na ich wybór, wówczas koniecznie zwróćmy uwagę na to, czy producent zamieścił na ich opakowaniu informację o ochronie przed promieniowaniem UV.
Jeśli zastosujemy się do powyższych wskazówek możemy liczyć na to, że unikniemy problemów z drewnem w kolejnym sezonie i zamiast rozpocząć go od prac remontowych, będziemy mogli po prostu odpocząć.
fot. materiały prasowe
nigdy na to nie zwracałem uwagi, ale jak w większości i tak stoi w cieniu to też z UV
teraz po zimie przed latem warto się zorientować i zabezpieczyć w wiosnę u mnie taras na działce 😀