Zabezpieczanie okien w nieruchomościach prywatnych i publicznych
Rolety zewnętrzne są obecnie jednym z najczęściej wykorzystywanych i najskuteczniejszych fizycznych sposobów zabezpieczenia mienia zarówno w nieruchomościach prywatnych, jak i publicznych. Wykonane z PCV i często wzmocnione stalowym zbrojeniem rolety mogą być z powodzeniem stosowane w oknach domów i mieszkań, ale też w garażach, witrynach sklepowych czy galeriach handlowych. Zasłonięte rolety stanowią barierę pomiędzy światem zewnętrznym, a wrażliwymi na uszkodzenia mechaniczne szybami, które nawet przy wykorzystaniu wysokiej jakości szkła antywłamaniowego mogą być najłatwiejszym punktem dostępu dla potencjalnych złodziei. Jakie rolety wykorzystywane są w formie zabezpieczeń w budynkach i w jaki sposób należy je dobierać?
Rolety zabezpieczające – ochrona mienia prywatnego i publicznego
Wykorzystanie sprawnego systemu ochrony nieruchomości przed możliwym włamaniem czy kradzieżą jest coraz częściej priorytetem nie tylko w budynkach użyteczności publicznej, a więc urzędach, galeriach handlowych, sklepach czy małych kioskach, ale też w prywatnych domach i mieszkaniach, szczególnie tych znajdujących się na parterze i pierwszym piętrze. Wyposażone w odpowiednie systemy blokujące, obciążenia, wieszaki i blokowane silniki elektryczne rolety znacząco utrudniają włamanie, jednocześnie zabezpieczając okna także przed uszkodzeniami mechanicznymi np. podczas gradu czy silnych wiatrów.
Opuszczanie i podnoszenie rolet może odbywać się ręcznie lub elektrycznie, choć dziś zdecydowanie częściej wybierane są systemy obsługiwane automatycznie, często zdalnie, by maksymalnie utrudnić szanse na włamanie do budynku. Rolety takie mogą być podłączone do sterowników czasowych lub czujników zmierzchowych, a ponadto bez problemów współpracują z pozostałymi systemami zabezpieczeń budynku (np. alarmami antywłamaniowymi czy kurtynami przeciwpożarowymi), gwarantując najwyższy stopień bezpieczeństwa.
Rolety antywłamaniowe to szczególny przykład rolet zewnętrznych, przygotowany z myślą o skutecznym zabezpieczaniu budynków. Choć z zewnątrz wszystkie rozwiązania mogą wyglądać podobnie, rolety zabezpieczające będą wyposażone w dodatkowe wzmocnienia w każdym możliwym elemencie – nawet prowadnice są tu wzmocnione tak, by niemożliwe było ewentualne odgięcie czy złamanie profili roletowych. Często stosowanym rozwiązaniem są tu także mechanizmy zapadkowe, zapobiegające podniesieniu zamkniętej kurtyny.
Nie tylko zabezpieczenie – najważniejsze funkcje rolet zewnętrznych
Rolety zabezpieczające, szczególnie te montowane w nieruchomościach prywatnych, nie ograniczają funkcjonalności wyłącznie do kwestii bezpieczeństwa budynku. Ze względu na materiał, z jakiego są wykonywane oraz sposób montażu samej rolety, pozostawienie częściowo zasłoniętych okien w ciągu dnia pozwala na spore oszczędności energetyczne zimą i skuteczna ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem latem.
Wytrzymałe rolety pozwalają całkowicie zaciemnić pomieszczenie np. na czas prezentacji w biurze, zwiększając dodatkowo poczucie prywatności wewnątrz. Choć najczęściej montuje się je w ramach skutecznego zabezpieczenia i uzupełnienia systemu alarmowego, rolety zewnętrzne spełniają wiele praktycznych funkcji.
Rolety zewnętrzne wykonywane najczęściej z PCV, w przypadku zastosowania jako system zabezpieczenia powinny zostać wzmocnione panelami ze stali bądź aluminium oraz montowane w miarę możliwości jeszcze na etapie powstawania budynku, tak by ich konstrukcja była odpowiednio zabezpieczona. Na rynku można znaleźć oczywiście różne warianty montażowe rolet zewnętrznych, w tym modele przystosowane do użytku w nieruchomościach publicznych, lekkie rolety dedykowane do okien w mieszkaniach w bloku czy różnych rozmiarów rolety do drzwi i okien w domach jednorodzinnych, pełniące dodatkową funkcję izolacji termicznej obiektu.
Jak wybrać rolety zabezpieczające?
Bez względu na funkcję budynku, w jakim mają zostać zastosowane rolety zewnętrzne, pierwszym krokiem do wyboru odpowiedniego systemu zabezpieczeń powinna być dokładna analiza rynku i dostępnych rozwiązań. Wśród produktów dostępnych w ofercie marek polskich i zagranicznych pojawiają się zarówno rolety montowane już na etapie konstrukcji budynku, jak i te które można zastosować niezależnie od stanu wykończenia nieruchomości. Pełen katalog producentów rolet zewnętrznych dostępny pod adresem https://exportpages.pl/cat/88608.
W momencie wyboru rolet zabezpieczających znaczenie mają też oczywiście stosowane przez producentów materiały – jeśli roleta ma pełnić funkcję skutecznej bariery na wypadek włamania, jej panele, prowadnice czy mechanizmy napędowe muszą zostać właściwie zabezpieczone. Dla użytkownika znaczenie będzie mieć też możliwość stworzenia rolet na zamówienie pod określone wymiary czy możliwość połączenia systemów sterowania rolet z inteligentnym sterowaniem usprawniającym działanie całego systemu zabezpieczeń budynku.