Z czego składa się projekt domu jednorodzinnego? 3 podstawowe elementy dokumentacji projektowej
Podjąłeś decyzję o budowie domu, ale wolisz skorzystać z gotowego projektu? Pamiętaj, że aby właściwie wybrać przyszłe miejsce zamieszkania nie wystarczy popatrzeć na obrazki dostępne na wybranej stronie internetowej. Najważniejszym zbiorem informacji o domu jest jego dokumentacja projektowa. Warto więc wiedzieć, z czego się składa. Poniżej przeczytasz o jej 3 podstawowych elementach.
Projekty domów i ich dokumentacja
Każdy projekt domu jest zapisywany w specjalnym opracowaniu, który nazywa się dokumentacją projektową. Publikacja, w zależności od firmy, składa się kilku części. Ciebie jako potencjalnego nabywcę powinna interesować segment architektoniczno-budowlany. W nim przedstawiona jest cała specyfikacja Twojego przyszłego domu – przekroje, zastosowane materiały, rysunki instalacji, obliczenia wytrzymałościowe oraz charakterystyka energetyczna. Wszystkie potrzebne informacje są pogrupowane w trzy dopasowane tematycznie elementy.
3 podstawowe elementy, z których składa się dokumentacja architektoniczno-budowlana
#1 Część architektoniczna jest przedstawiona w postaci widoków, rzutów oraz przekrojów elewacji budynku. Zawiera szczegółowy opis techniczny materiałów zastosowanych do budowy danego domu. Ta część składa się również z zarysu całej bryły budynku i układu funkcjonalnego wnętrz. Dokumentacja jest tworzona na podstawie projektu koncepcyjnego, który został zaakceptowany przez inwestora czy klienta.
Część architektoniczna w skrócie:
- Rzuty parteru oraz pozostałych kondygnacji, czyli rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń, wymiary, rozmieszczenie drzwi, okien, ścian.
- Układ elementów składowych dachu. W przypadku skomplikowanych projektów dołącza się również widok aksonometryczny.
- Rzut dachu, czyli kształt, kąt nachylenia, sposób odwodnienia oraz rozmieszczenie kominów.
- Przekroje pokazują wszystkie elementy domu od fundamentów do dachu.
- Elewacje – rzuty obrazujące wygląd domu z zewnątrz z wszystkich czterech stron.
- Drzwi oraz okna – zestawienie zawiera wykaz drzwi, okien i sposoby ich otwierania.
#2 Część konstrukcyjna to przede wszystkim obliczenia dotyczące wytrzymałości materiałów użytych w projekcie, rzuty fundamentów, płyt stropowych oraz dokładne rysunki detali konstrukcyjnych.
#3 Część instalacyjna zawiera rysunki z rozmieszczeniem wszystkich instalacji potrzebnych do funkcjonowania w domu całorocznym. Chodzi o przyłącza wodno-kanalizacyjne, CO, gaz oraz elektrykę. Na potrzeby tej części dokumentacji projektowana jest charakterystyka energetyczna budynku – szacowane jest zapotrzebowanie energetyczne danego domu. Powstaje na podstawie przyjętych wcześniej rozwiązań konstrukcyjnych.
Dokumentacja projektowa zawiera wszelkie niezbędne informacje, które powinieneś znać, zanim zadecydujesz się zainwestować w dany dom. Profesjonalne biura przygotowują analizy, dzięki którym ułatwiają Ci podjęcie właściwej decyzji. Do tej grupy należy również firma archeton.pl – zajrzyj na ich stronę i sprawdź bogatą ofertę projektów domów.