Wylewka anhydrytowa czy miksokret?
Wydawać by się mogło, że wybór podkładu podłogowego jest prostą sprawą. Ten, kto zna specyfikę prac budowlanych wie, że błaha na pierwszy rzut oka rzecz, jest jednak znacznie bardziej skomplikowana w rzeczywistości. Jaką wylewkę wybrać i czym różni się podkład anhydrytowy od podkładu z miksokreta? Odpowiadamy w artykule!
Co to jest wylewka anhydrytowa?
Wylewka anhydrytowa to coraz częściej stosowane rozwiązanie, które jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań podkładów podłogowych stosowanych w budownictwie. To doskonała wylewka do domów jednorodzinnych oraz budynków użyteczności publicznej. Najważniejszym powodem, dla którego stale zyskuje na popularności, jest to, że wylewka anhydrytowa jest gotową homogeniczną mieszanką o półpłynnej konsystencji i właściwościach samopoziomujących. Ten nowoczesny materiał znacznie ułatwia pracę i obniża koszty budowy zarówno w fazie projektowania, jak i w fazie wykonawczej. Dzięki swojej konsystencji wylewka anhydrytowa idealnie otula rurki grzewcze, nie tworząc pustek powietrznych,– dzięki temu jest doskonałym materiałem do układania na podłogach z ogrzewaniem podłogowym. Wylewkę anhydrytową można również stosować j w pomieszczeniach narażonych na stałe działanie wody – należy nałożyć tzw. folie w płynie, ponieważ wylewka anhydrytowa jest wrażliwa na utrzymującą się wilgoć!
Miksokret – co go wyróżnia?
Miksokret to samodzielny agregat, który przygotowuje cementowo-piaskową mieszankę i za pomocą węża podaje ją bezpośrednio w konkretne miejsce, dzięki czemu bardzo przyspiesza pracę. Urządzenie, które niejako zastępuje tradycyjną betoniarkę, pozwala na wykonanie wylewki cementowo-piaskowej półsuchej, która jest mieszanką cementu portlandzkiego z piaskiem. Wylewki z miksokreta zacierane są najpierw ręcznie, a następnie mechanicznie przy pomocy elektrycznych zacieraczek mechanicznych. Taka mieszanka po rozrobieniu z wodą ma niezwykle plastyczną konsystencję, a podkład z niej wykonany, odporny jest na wilgoć. Rozwiązanie to nie jest jednak tak szybkie i proste, jak w przypadku wylewki anhydrytowej – podczas schnięcia, podkład się kurczy, a jego powierzchnię należy podzielić dylatacjami. Przez pierwsze dziesięć dni taka wylewka wymaga również zwilżania wodą.
Na to warto zwrócić uwagę wybierając wylewkę anhydrytową lub miksokreta
Zastanawiając się, którą wylewkę wybrać, należy wziąć pod uwagę kilka szczególnie ważnych kwestii. Jedną z nich jest wytrzymałość. Wylewki z miksokreta kształtują się na poziomie mniejszym niź C8/10 i to jedynie w przypadku, gdy zostaną odpowiednio wykonane. Posadzki anhydrytowe charakteryzują się twardością powyżej C20/25, czyli są znacznie twardsze, co pozwala na wykonanie cieńszej warstwy . Kolejną ważną cechą jest odporność na spękania. Cement, który jest spoiwem w posadzkach z miksokreta, kurczy się podczas wysychania, dlatego tak ważne jest stosowanie dylatacji. W przypadku anhydrytu dylatacje stosowane są tylko przy powierzchniach powyżej 300 m2 – mało kurczliwe spoiwo jest znacznie mniej podatne na spękania i kruszenie. Ta właściwość jest szczególnie ważna przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego. Następnym ważnym elementem jest zdolność do samopoziomowania. Wylewki anhydrytowe mają płynną konsystencję, dzięki czemu tę zdolność posiadają, a równe rozlanie i wypoziomowanie powierzchni nie wymaga dużego nakładu pracy. Zupełnie inaczej jest w przypadku wylewek z miksokreta, której trzeba zacierać ręcznie, a następnie mechanicznie, by zostały idealnie wypoziomowane. Wylewki anhydrytowe znajdziesz na przykład tu: https://betonnadom.pl/posadzki.
Liczy się miejsce
Podkład anhydrytowy to innowacyjny technologicznie produkt przeznaczony do zastosowania na podkłady podłogowe we wszelkiego rodzaju budownictwie, ze względu na podwyższoną przenikalność cieplną idealny na ogrzewanie podłogowe. Ważne jest jednak to, że wylewka anhydrytowa może być stosowana jedynie w pomieszczeniach wewnętrznych i nigdy nie powinna stanowić warstwy ostatecznej. Można za to spokojnie układać na niej płytki ceramiczne lub kamienne, panele, parkiety, deski klejone i różnego rodzaju wykładziny dywanowe. Zastosowanie wylewki z miksokreta jest odrobinę inne niż w przypadku wylewki anhydrytowej – można ją bez obaw stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, Jeżeli chodzi o zastosowanie na podłogę z ogrzewaniem wodnym lub elektrycznym, wylewka z miksokreta charakteryzuje się dużą bezwładnością cieplną. Właśnie dlatego dłużej się nagrzewa i zdecydowanie dłużej oddaje ciepło do otoczenia – nie zda więc egzaminu na tego typu posadzkach.
artykuł sponsorowany