Wykorzystywanie ogrzewania lub chłodzenia sufitowego
Jak działa ogrzewanie sufitowe?
Ogrzewanie sufitowe to ogrzewanie płaszczyznowe – nie ma tu grzejników, ciepło emituje cała powierzchnia grzewcza jaką jest właśnie sufit. Elementy grzejne ułożone są na suficie i przykryte tynkiem albo płytami wykończeniowymi. Instalacja grzewcza może być montowana także na poddaszu na sufitach o nietypowym kształcie, jest to więc rozwiązanie bardzo praktyczne, odpowiednie dla różnych budynków.
Ogrzewanie odbywa się przede wszystkim poprzez promieniowanie, a nie poprzez konwekcję, co jest dobrą wiadomością dla wszystkich alergików – powietrze w tak ogrzewanym pomieszczeniu jest znacznie czystsze i nie tak suche. Ciepło rozprowadzane jest równomiernie, tak jak przy ogrzewaniu podłogowym, co zapewnia wyższy komfort cieplny.
Gdzie można montować ogrzewanie sufitowe?
Jedyną poważną wadą takiego systemu jest to, że jego wydajność jest nieco niższa niż w przypadku podłogówki, a ciepło napływa tutaj z góry, a nie z dołu, co nie dla wszystkich jest komfortowe. Są jednak i plusy – ogrzewanie sufitowe idealnie sprawdzi się tam, gdzie niemożliwy jest montaż instalacji w podłodze, na przykład ze względu na duże obciążenie podłoża sprzętami.
Z tego względu instalacje sufitowe często spotyka się w budynkach przemysłowych, halach sportowych czy biurowcach. Jak najbardziej można wykorzystać ten system także w domu jednorodzinnym, bez względu na jego metraż – coraz częściej poleca się takie ogrzewanie ze względu na późniejsze oszczędności.
Grzeje i chłodzi
Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie ogrzewania z chłodzeniem. Nowoczesne systemy, oferowane na przykład przez uponor.pl, w sezonie grzewczym zajmują się ogrzewaniem, natomiast latem zapewniają przyjemne chłodzenie wszystkich pomieszczeń, które instalacja obejmuje.
System tego typu składa się z rurociągów, które w zależności od aktualnych potrzeb transportują czynnik grzewczy albo czynnik chłodzący. Instalacje są łatwe w obsłudze, a temperaturę wnętrza można ustawiać dzięki dedykowanym systemom sterującym.
System grzewczo-chłodzący da się zamontować nie tylko w nowym obiekcie, ale także w starych budynkach, co oznacza rezygnację z tradycyjnych, niewygodnych grzejników. Montaż nie jest skomplikowany, a wykończenie sufitu łatwo dopasować do wystroju wnętrza.