Wykończenie tarasu – drewno, czy kompozyt?

Wykończenie tarasu wcale nie musi oznaczać drogi przez mękę. Wystarczy umiejętnie wybrać materiał, który połączy funkcjonalność z estetyką. Najczęściej wybór pada na drewniane deski tarasowe lub kompozytowe. Jakie są między nimi różnice?

Drewno czy kompozyt? Takie pytanie zadaje sobie wielu z nas, zanim wybierze odpowiedni materiał zapewniający estetykę oraz komfort użytkowania.

Wykończenie tarasu – trudny wybór

Przepisem na taras w wydaniu szlachetnym jest wykorzystanie deski drewnianej, która występuje na rynku w różnych wariantach. Należą do nich np. modrzew, świerk, a także drewno egzotyczne. Ten naturalny materiał o efektownym usłojeniu uzależnionym od gatunku drewna bardzo dobrze będzie się komponował z ogrodową roślinnością. W przeciwieństwie do płytek ceramicznych, nie nagrzeje się tak. Stanowi tym samym dobre rozwiązanie dla amatorów bosego chodzenia po tarasie.

Jeśli zdecydujemy się na wybór deski kompozytowej, postawimy na materiał wykonany z pyłu drzewnego, który łączony jest z tworzywem sztucznym. Duet ten sprawia, że jet on miły w dotyku, wytrzymały i odporny na działanie czynników atmosferycznych. Ponadto warto wziąć pod uwagę fakt, że nie ulega on wypaczaniu, a także nie pęka. Stanowi tańsze rozwiązanie od drewna egzotycznego.

Wykończenie tarasu – pielęgnacja

Aby zachować naturalny kolor drewnianej nawierzchni warto w tym celu stosować olej impregnujący, który jest dedykowany konstrukcjom drewnianym. Olejowanie najlepiej jest powtarzać dwa razy w roku. Mowa o wiośnie, czyli przed rozpoczęciem sezonu, a następnie jesieni, aby odpowiednio zabezpieczyć drewno przed zimą. Jeśli chodzi o codzienną pielęgnację tarasu, musimy pamiętać o oczyszczaniu go z błota, piasku i innych zabrudzeń.

W sezonie taras spełnia funkcję mini kuchni, gdzie grillujemy, pijemy wino oraz wspólnie jemy
posiłki. Jeśli tłuszcz, czy czerwone wino napotka na naturalne drewno i nie da się go usunąć za pomocą wody, wówczas możemy spróbować delikatnie przeszlifować powierzchnię papierem ściernym, a następnie zaolejować na nowo.

Deski kompozytowej nie trzeba impregnować olejem ani malować farbą, jednakże warto, tak samo jak w przypadku drewna, pamiętać o regularnym sprzątaniu tarasu. Poradzi z tym sobie zwykła szczotka z wodą, lub dla lepszego efektu – myjka ciśnieniowa.

Zabrudzoną deskę kompozytową należy spróbować wyczyścić za pomocą wody z detergentem. W przypadku tłustych plam konieczne może okazać się użycie papieru ściernego.  Dotyczy to również zarysowań, powstałych przy codziennej eksploatacji – dziecięcych zabaw i letnich wieczorach z przyjaciółmi, którym towarzyszą np. tańce na szpilkach.

Wykończenie tarasu 2

Wykończenie tarasu – trwałość materiałów

Naturalnego drewna i desek kompozytowych nie powinniśmy traktować jako konkurencji. Każda z opcji ma swoich zwolenników, a ostateczny wybór będzie podyktowany możliwościami finansowymi, dostępną paletą wybarwień i indywidualnymi preferencjami. Oba materiały są równie trwałe. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób będziemy je użytkować i dbać o odpowiednią pielęgnację.

Wykończenie tarasu 3

fot. materiały prasowe

One comment

Dodaj komentarz