Wybór projektanta układów hydraulicznych

Wybór projektanta układów hydraulicznychUkłady hydrauliczne są wykorzystywane niemal we wszystkich gałęziach przemysłu. O ich kulturze pracy, wysokiej niezawodności i wydajności możemy przekonać się każdego dnia. Musimy zdać sobie jednak sprawę, że są poddawane gigantycznym obciążeniom.

Wysokie ciśnienie, warunki zewnętrzne, a w wielu przedsiębiorstwach także trwający przez całą dobę proces produkcyjny, wymagają specyficznego podejścia, doboru optymalnych rozwiązań oraz wykorzystywania najlepszych materiałów. Właśnie z tego względu kluczowe znaczenie ma dobór projektanta układów hydraulicznych. Dzięki wybraniu sprawdzonej i zaufanej firmy, możemy nie tylko uniknąć olbrzymich strat, związanych z awariami lub innymi problemami, ale także osiągnąć znacznie większe zyski i w odpowiedni sposób zadbać o bezpieczeństwo pracy.

Znaczenie układów hydraulicznych

Podobnie jak w niemal każdym innym urządzeniu, także w przypadku układów hydraulicznych końcowa wytrzymałość systemu będzie taka, jak wytrzymałość jego najmniej odpornego elementu. Niestety, hydraulika ciśnieniowa nie jest wykorzystywana w próżni. W większości przypadków wykorzystuje się ją w bardzo wymagających warunkach – grożą jej zarówno uszkodzenia wynikające z normalnej eksploatacji, jak i liczne zagrożenia zewnętrzne – np. uszkodzenia mechaniczne, związane ze specyfiką przestrzeni w danym zakładzie pracy czy działaniem innych maszyn. Właściwie dobrany projektant uwzględni zarówno te pierwsze, jak i drugie czynniki. Dzięki temu uda się przewidzieć i uniknąć niebezpieczeństw, które mogłyby wpłynąć na ciągłość i jakość pracy. Wiele firm, zajmujących się projektowaniem układów hydraulicznych oferuje także inne usługi, np. regenerację pomp hydraulicznych, serwis układów hydraulicznych czy zakuwanie węży. Takie kompleksowe podejście pozwala na znaczną oszczędność czasu i pieniędzy w przyszłości.

Projektowanie układów hydraulicznych

Każdy projekt układu hydraulicznego musi być dobierany indywidualnie. Tylko w takim przypadku będzie w stanie sprostać wysokim oczekiwaniom i zapewnić maksimum efektywności. Należy również pamiętać o obowiązku dopełnienia określonych wymogów formalnych – dobra dokumentacja to gwarancja braku problemów ze strony Urzędu Dozoru Technicznego. Niesłychanie ważnym czynnikiem, pozwalającym ocenić profesjonalizm projektanta, jest jego podejście do klienta. W pierwszej kolejności powinien wysłuchać jego zdania, w miarę możliwości uwzględnić zasugerowane przez niego rozwiązania. Dialog i przejrzystość każdej podejmowanej decyzji zapewniają zrozumienie i końcowe zadowolenie. Dopiero w następnym etapie wykonuje się projekt przy użyciu programu komputerowego CAD. Pod uwagę bierze się tysiące czynników. Bardzo ważny jest dobór odpowiednich elementów. Pompy hydrauliczne, przewody i kable, a także siłowniki hydrauliczne, zaciski czy zawory wypełniają niesłychanie ważną funkcję, a ich wysoka jakość jest gwarantem właściwej pracy całego układu. Warto wybrać system Manulli, który zapewnia kompatybilność wszystkich części, ich właściwą współpracę, pewny serwis, a w przypadku awarii – łatwe i szybką naprawę.


Artykuł został przygotowany przez firmę Fluiconnecto z Gliwic oferującą komponenty hydrauliki siłowej.

Dodaj komentarz