Wybieramy gotowy ogród zimowy

Wiosna to doskonały moment, aby zaplanować sobie… stworzenie ogrodu zimowego. Stanowi on atrakcyjną ozdobę domu i na dodatek pozwala cieszyć się kontaktem z naturą przez cały rok.

Jak właściwie wyglądają ogrody zimowe?

Ogrody zimowe – mimo że najczęściej dobudowane do istniejącego już budynku – są oddzielone od części mieszkalnej. Dzięki temu przekraczając ich próg, przenosimy się do zupełnie innego świata. To również idealny sposób na atrakcyjne powiększenie przestrzeni mieszkalnej.

Przed rozpoczęciem prac, powinniśmy się zastanowić, w którym miejscu oranżeria ma się znajdować. Najlepiej byłoby postawić ją od najbardziej nasłonecznionej strony, która też zimą będzie najlepiej oświetlona. Uwzględnijmy jednak, jak będziemy mieć widok z pomieszczenia. Ogród zimowy tworzony jest przecież głównie z przeszkleń. Zewnętrzne walory estetyczne są więc bardzo ważne. Niezwykle istotny jest też dobór odpowiedniego szkła. Musi ono spełniać kilka bardzo istotnych funkcji. Przede wszystkim powinno ograniczać ucieczkę ciepła, nie dopuszczać do przegrzewania się pomieszczenia, a także zapewnić bezpieczeństwo. Przeszklone pomieszczenia często bywają kuszące dla złodziei. Dlatego też, jeśli ogród jest połączony z domem, koniecznie zainwestujmy w alarm i czujki otwarcia.

ogród zimowy Veranda

Ogród zimowy Veranda

Ogród zimowy może stać się całorocznym

Jeśli chcemy cieszyć się z naszego wewnętrznego ogrodu przez cały rok, musimy pomyśleć o ogrzewaniu. Pomieszczenia bez stałego źródła ciepła powinniśmy potraktować jako przechowalnię dla roślin domowych, którym sprzyja spędzanie zimy w nieco chłodniejszych warunkach. Jeśli natomiast z ogrodu chcemy korzystać przez cały sezon, zainwestujmy w odpowiednie ogrzewanie. Do utrzymania wystarczającej temperatury – nawet zimą – najczęściej wystarcza grzejnik elektryczny z termostatem lub ogrzewanie podłogowe. Ważne, aby był on podłączony do niezależnego obiegu z oddzielnym układem regulacyjnym. Dzięki ogrzewaniu możemy uprawiać ulubione kwiaty i warzywa nawet w niesprzyjających warunkach klimatycznych. Oczywiście zimowy ogród nie musi służyć wyłącznie do hodowania roślin. Możemy sobie w nim stworzyć strefę wypoczynku, pracownię czy nawet jadalnię.

ogród zimowy Sun Room

Ogród zimowy Sun Room

Na jakim etapie planować zimowy ogród?

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zaplanowanie ogrodu zimowego już na etapie projektowania domu. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Część z nas decyduje się na zaadaptowanie dotychczasowego tarasu. Niejednokrotnie okazuje się, że montaż konstrukcji komplikuje się i budowę oranżerii musimy zacząć od postaw. Jeśli nie znamy się na tworzeniu tego typu konstrukcji, najlepiej zaufać firmom, które zajmują się sprzedażą i montażem gotowych już obiektów. Ogród zimowy musi przecież nie tylko spełniać wymagania użytkowe, ale także dobrze komponować się z bryłą domu i być zgodny z wymaganiami budowlanymi. Dzięki temu gotowym rozwiązaniom będziemy mieć pewność, że nasza oranżeria ma odpowiednie parametry, kubaturę, wystarczający kąt nachylenia dachu, jest wykonana z wysokiej jakości, sprawdzonych materiałów i wyposażona w niezbędne elementy. Na dodatek, jeśli ogród zimowy będzie dobrze wkomponowany w bryłę budynku, możemy być pewni, że znacznie poprawi jego bilans energetyczny i nie będziemy mieć żadnych problemów z jego późniejszym użytkowaniem i konserwacją konstrukcji.


Zdjęcia ogrodów zimowych udostępnione przez palram.pl.

Dodaj komentarz