Wiosenny remont domu – jak odświeżyć wnętrza?
Wiosna to idealny moment na przeprowadzanie prac remontowych w mniejszym bądź większym zakresie. Cieplejsza pogoda i coraz dłuższe dni zachęcają do odświeżenia wnętrz nieco zaniedbanych w trakcie okresu jesienno-zimowego. Co prawda remont w zimie nie jest zadaniem niemożliwym, jednak wymaga zdecydowanie większego nakładu pracy i często bywa bardziej czasochłonny. Dlatego też wiele osób ostatecznie wybiera wiosnę jako porę wręcz wymarzoną do odmalowania ścian wewnątrz budynku czy też odnowienia drewnianego tarasu. Tak czy inaczej, doprowadzenie przestrzeni mieszkalnej do optymalnego stanu może być stosunkowo łatwe i przyjemne, o ile odpowiednio wcześniej się do tego przygotujemy. Zatem jak szybko i sprawnie przeprowadzić wiosenny remont domu?
Remont domu: ustalenie budżetu i plan działania
Należy zacząć od uwzględnienia dwóch elementów, które są ze sobą ściśle związane. Zakres prac remontowych najczęściej uzależniamy od zasobności swojego portfela. Co prawda o uzyskanie drobnej pożyczki jest zdecydowanie łatwiej niż jeszcze kilka lat temu, tylko pozostaje pytanie, czy warto się zadłużać planując remont, który równie dobrze możemy rozłożyć na kilka etapów? Najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się rozpoczęcie wiosennego remontu od pomieszczeń, które niezwłocznie tego wymagają. Remont w mniejszym zakresie jest zdecydowanie łatwiej okiełznać i mieć nad nim pełną kontrolę.
Zobacz także: http://www.4budowlani.pl/rozpoczecie-budowy-domu-wiosna-o-czym-pamietac/
Remont domu: malowanie ścian i sufitu
Remont nie zawsze oznacza konieczność diametralnej zmiany w domowych aranżacjach. Czasem wystarczy jedynie odmalować powierzchnie płaskie w pomieszczeniach, by nadać im świeżości. Malowanie ścian w stosunkowo niskich pokojach wydaje się sprawą nieskomplikowaną – wystarczy zaopatrzyć się w wałek z przedłużoną rączką. Problem pojawia się, gdy mamy do czynienia z wysokimi pomieszczeniami. W nowoczesnych projektach domów jednorodzinnych coraz częściej stawia się na otwarte przestrzenie obfitujące w trudno dostępne zakamarki, których pokrycie farbą w tradycyjny sposób często jest po prostu niewykonalne.
Dlatego warto rozważyć rusztowania ramowe, które wbrew pozorom są świetnym rozwiązaniem nie tylko w przypadku renowacji zewnętrznych części budynku, ale są równie pomocne w przypadku remontów wysokich pomieszczeń. Dzięki rusztowaniom ramowym możemy dotrzeć wałkiem lub pędzlem we wszystkie miejsca wymagające odświeżenia, uwzględniając również powierzchnię sufitu. Zakup nowej konstrukcji może jednak nadszarpnąć nasz budżet remontowy, lecz z pomocą przychodzą rusztowania używane. Jakością i poziomem bezpieczeństwa nie ustępują swoim całkowicie nowym odpowiednikom, a znacznie usprawniają przeprowadzenie wiosennego remontu.
Remont domu: drugie życie podłóg
Koszty, jakie związane są z remontem domu czy mieszkania mogą przybierać pokaźne rozmiary, zwłaszcza gdy decydujemy się na wymianę nieco już zużytych powierzchni. Dotyczy to również podłóg, które bez wątpienia stanowią wizytówkę każdego domu. Wiosenny remont nie musi jednak przeobrazić się w wielotygodniową walkę z pyłem i kurzem, dlatego warto pomyśleć o odrestaurowaniu podłogi, która wciąż jest w dobrym stanie technicznym, lecz jej zewnętrzna powierzchnia straciła na atrakcyjności. Przemalowanie drewnianej posadzki przeznaczonym do tego preparatem nie tylko nada jej drugie życie, ale również zabezpieczy przed nadmiernym eksploatowaniem. Szybko i sprawnie możemy odświeżyć także płytki czy kafelki ceramiczne – również przy użyciu specjalnych środków dostępnych w marketach budowlanych.