Urządzamy kawalerkę – dowiedz się, jak dobrze zagospodarować przestrzeń

Urządzamy kawalerkę - dowiedz się, jak dobrze zagospodarować przestrzeńUrządzanie mieszkania wymaga pewnej dozy kreatywności i logiki, aby mieszkało nam się zarówno wygodnie, jak i przyjemnie pod względem estetycznym. Pomysłowość przydaje się szczególnie, kiedy mamy do czynienia z niewielkim metrażem – każdy element wystroju musi być wówczas dobrze przemyślany, aby mieszkanie nie wydawało się za ciasne. Przedstawiamy zatem kilka wskazówek, jak urządzić kawalerkę.

Podział mieszkania na strefy

W przypadku kawalerek zazwyczaj mamy do dyspozycji właściwie tylko dwa pomieszczenia – pokój z aneksem kuchennym oraz łazienkę. Jeżeli chcemy uniknąć wrażenia, że mieszkamy w jednej wielkiej kuchni, najlepiej podzielić przestrzeń na strefę kuchenną i wypoczynkową przy pomocy prostych zabiegów aranżacyjnych. Stawianie ścianek działowych raczej nie jest najlepszym rozwiązaniem w małym mieszkaniu. Granicę pomiędzy kuchnią a pokojem może wytyczać zróżnicowana podłoga (panele w części „pokojowej”, płytki w kuchni) oraz układ mebli. Meble kuchenne możemy ustawić w kształcie litery L lub U. Jeżeli mieszkanie jest na tyle małe, że nie możemy sobie pozwolić na takie rozwiązanie, ustawiamy meble w szeregu. Za punkt graniczny może służyć stół, pełniący podwójną funkcję: jadalnianą oraz miejsca do pracy. Aby zaznaczyć podział na część kuchenną i wypoczynkową, możemy również zagrać kolorami. Nie należy jednak przesadzać: 2-3 kolory to maksimum.

Powiększanie przestrzeni

Małego mieszkania z pewnością nie wolno zagracać zbędnymi przedmiotami. Możemy za to zastosować kilka sztuczek, które sprawią, że wizualnie pomieszczenie stanie się większe. Podstawą jest odpowiednie dopasowanie kolorów. Najlepiej sprawdzą się jasne kolory o chłodnym odcieniu. Ciepłe i intensywne barwy często dają efekt „przybliżania” ścian, przez co mieszkanie będzie sprawiało wrażenie jeszcze ciaśniejszego. Nie oznacza to oczywiście, że musimy wszystko malować na biało – warto zaakcentować niektóre elementy mocniejszym kolorem, uważając jednak, by nie stał się dominujący. Kolejnym sposobem na optyczne powiększenie kawalerki jest pomysłowe rozplanowanie oświetlenia. Warto zamontować w pokoju kilka mniejszych lampek, oświetlających daną część w zależności od potrzeb. Na pewno potrzebna będzie lampa przy łóżku oraz szereg lampek na blatem kuchennym. Nad stołem możemy zawiesić 2-3 większe lampy sufitowe. Duże znaczenie ma również światło naturalne. Zamiast zasłon lepiej zamontować rolety lub żaluzje.

Funkcjonalne meble

Umeblowanie kawalerki musi łączyć w sobie 3 cechy: komfort, praktyczność i estetykę. Duże znaczenie ma kolorystyka – meble, dodatki i ściany powinny stanowić pod tym względem spójną całość. Dlatego przed udaniem się na zakupy warto skomponować sobie kilka zestawów, przeglądając oferty w sklepach meblowych online, np. na https://www.obi.pl/mieszkac/c/874. Najlepiej wybierać takie meble, które da się złożyć, np. rozkładana kanapa zamiast dużego sypialnianego łóżka. Świetnie sprawdzą się również wiszące półki, na których możemy poustawiać książki czy bibeloty. Pamiętajmy również, że ciężkie, klasyczne regały i szafy w małym mieszkaniu będą nas przytłaczać – lepiej zatem postawić na lekkie, nowoczesne meble w minimalistycznym stylu.

One comment

Dodaj komentarz