Układanie kostki brukowej – jak ją umiejętnie łączyć?

Układanie kostki brukowej wcale nie musi oznaczać zestawienia ze sobą jej jednego rodzaju. Kluczem do uzyskania stylowej i harmonijnej przestrzeni jest bowiem umiejętne łączenie faktur, kształtów oraz kolorów. 

Dobrej jakości kostki brukowe stanowią doskonały materiał na wykończenie nawierzchni – strefy wypoczynkowej, szlaków komunikacyjnych wśród zieleni, czy podjazdu garażowego. Warto w tym celu łączyć ze sobą kostki o podobnej palecie barw, zbliżonej fakturze, czy też dopasowanych do siebie kształtem.

Kostka brukowa

Układanie kostki brukowej – od czego zacząć?

Na początku powinniśmy zawsze dopasować kostkę do specyfiki nawierzchni. Zaczynamy od wyboru kolorystyki. Ma ona współgrać ze stylistyką naszego domu oraz jego otoczeniem i wcale nie oznacza to, że ma być utrzymana w jednej tonacji kolorystycznej. Wręcz przeciwnie, bowiem bardzo dobrze prezentują się zarówno kontrasty, jak i łagodne przejścia kolorów.

Istnieje kilka podstawowych metod wykorzystania kolorów podczas realizacji projektu. Jako pierwszy można wymienić zestawienie dwóch kontrastujących ze sobą odcieni. Innym rozwiązaniem może być wykorzystanie kostki utrzymanej w stylistyce melanżowej. W praktyce oznacza to, że materiały te charakteryzują się nierównomiernym rozmieszczeniem barwnika w masie.

Układanie kostki brukowej – w zgodzie ze schematem 

Warto pamiętać o tym, że elementy nawierzchniowe powinny być ułożone w zgodzie z pewnym schematem. W tym temacie jest wiele rozwiązań. Można zastosować m.in.  tradycyjny układ o prostopadłych względem siebie fugach, jak i kostki rozmieszczone z lekkim przesunięciem. Jeśli zależy nam na tworzeniu zróżnicowanych wzorów z użyciem tylko jednego materiału i w jednym odcieniu, gotowych rozwiązań szukajmy u producentów. Na rynku dostępnych jest wiele modeli kostek w różnych kształtach, które są przystosowane do takich nietypowych połączeń.

Mnogość kształtów, kolorów i faktur dostępnych na rynku materiałów nawierzchniowych sprawia, że jedynym ograniczeniem dla kreowania niepowtarzalnych kompozycji wokół naszego domu mogą być jedynie granice naszej wyobraźni.

fot. materiały prasowe

One comment

Dodaj komentarz