Układanie kostki brukowej – jak ją umiejętnie łączyć?
Układanie kostki brukowej wcale nie musi oznaczać zestawienia ze sobą jej jednego rodzaju. Kluczem do uzyskania stylowej i harmonijnej przestrzeni jest bowiem umiejętne łączenie faktur, kształtów oraz kolorów.
Dobrej jakości kostki brukowe stanowią doskonały materiał na wykończenie nawierzchni – strefy wypoczynkowej, szlaków komunikacyjnych wśród zieleni, czy podjazdu garażowego. Warto w tym celu łączyć ze sobą kostki o podobnej palecie barw, zbliżonej fakturze, czy też dopasowanych do siebie kształtem.
Układanie kostki brukowej – od czego zacząć?
Na początku powinniśmy zawsze dopasować kostkę do specyfiki nawierzchni. Zaczynamy od wyboru kolorystyki. Ma ona współgrać ze stylistyką naszego domu oraz jego otoczeniem i wcale nie oznacza to, że ma być utrzymana w jednej tonacji kolorystycznej. Wręcz przeciwnie, bowiem bardzo dobrze prezentują się zarówno kontrasty, jak i łagodne przejścia kolorów.
Istnieje kilka podstawowych metod wykorzystania kolorów podczas realizacji projektu. Jako pierwszy można wymienić zestawienie dwóch kontrastujących ze sobą odcieni. Innym rozwiązaniem może być wykorzystanie kostki utrzymanej w stylistyce melanżowej. W praktyce oznacza to, że materiały te charakteryzują się nierównomiernym rozmieszczeniem barwnika w masie.
Układanie kostki brukowej – w zgodzie ze schematem
Warto pamiętać o tym, że elementy nawierzchniowe powinny być ułożone w zgodzie z pewnym schematem. W tym temacie jest wiele rozwiązań. Można zastosować m.in. tradycyjny układ o prostopadłych względem siebie fugach, jak i kostki rozmieszczone z lekkim przesunięciem. Jeśli zależy nam na tworzeniu zróżnicowanych wzorów z użyciem tylko jednego materiału i w jednym odcieniu, gotowych rozwiązań szukajmy u producentów. Na rynku dostępnych jest wiele modeli kostek w różnych kształtach, które są przystosowane do takich nietypowych połączeń.
Mnogość kształtów, kolorów i faktur dostępnych na rynku materiałów nawierzchniowych sprawia, że jedynym ograniczeniem dla kreowania niepowtarzalnych kompozycji wokół naszego domu mogą być jedynie granice naszej wyobraźni.
fot. materiały prasowe
właśnie się przymierzam, chyba spróbuje sam, to nie jest aż takie trudne