Ubezpieczenie mieszkania online – jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Ubezpieczenie mieszkania online - jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?Remont mieszkania na wynajem może pochłaniać sporo pieniędzy, nawet jeśli nie jest on gruntowny i właścicielowi zależy jedynie na odświeżeniu wnętrz. W mieszkaniu może też dochodzić do różnych wypadków. Jak powinien chronić się przed ich następstwami właściciel, a jak najemca? Z odpowiedzią przychodzi ubezpieczenie mieszkania online.

Wynajmowanie mieszkania pod lupą

Młode małżeństwa czy chcący się usamodzielnić studenci często decydują się na wynajęcie mieszkania. Powinni oni dopilnować, by w umowie najmu zostały zawarte informacje, w jakim zakresie najemca bądź właściciel ponoszą np. koszty napraw. Umowa jest również szczególnie ważna z punktu widzenia wypłaty odszkodowań. Obie strony mogą mieć ważną polisę, jednak bez sporządzonej umowy najmu ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty zadośćuczynienia. Co powinno zawierać ubezpieczenie mieszkania online właściciela i czego nie może zabraknąć w ubezpieczeniu najemcy?

Ubezpieczenie mieszkania z punktu widzenia właściciela

Zdarza się, że wynajmujący pobiera kaucję na rzecz potencjalnych szkód wyrządzonych przez lokatora. Kwota kaucji zazwyczaj wynosi koszt miesięcznego najmu. Jednak w razie wypadku, może się ona okazać niewystarczająca do naprawienia szkody i właściciel może zostać sam z problemem pokrycia reszty kosztów. Zamiast wkraczać na drogę sądową, wystarczy zadbać o ubezpieczenie mieszkania online, które będzie zabezpieczeniem przed następstwami nieszczęśliwych wypadków.

Jakie zdarzenia powinno obejmować ubezpieczenie mieszkania online?

  • Zalania – często winny jest wężyk, który dostarcza wodę do sprzętów domowych; zdarza się również, że to przeciekający dach sieje spustoszenie w całym mieszkaniu. Późno wykryta szkoda może kosztować nieubezpieczonego właściciela nawet do kilkunastu tysięcy złotych.
  • Pożary – najczęściej powstałe w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej. Koszty usunięcia szkód mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
  • Kradzieże z włamaniem – złodzieje sięgają po najbardziej wartościowe sprzęty np. laptopy, telewizory i inne przedmioty, które są w stanie wynieść, w tym biżuterię i gotówkę.

Ubezpieczenie mieszkania właściciela powinno zatem obejmować mury i elementy stałe mieszkania, chronić przed skutkami zdarzeń losowych – oprócz tych podstawowych warto dodatkowo ubezpieczyć się także od stłuczeń, dewastacji czy przepięć elektrycznych. Właścicielom poleca się również wykupić dostępne w różnych wariantach ubezpieczenie OC, obejmujące m.in. koszty odnowienia mieszkania sąsiada, które zostało zalane z powodu awarii instalacji wodnej właściciela.

Co powinno zawierać ubezpieczenie mieszkania online najemcy?

Należy pamiętać, że właściciel posiadający ważną polisę na mieszkanie i sprzęty ruchome, zabezpiecza jedynie swoją własność. Sprzętami ruchomymi mogą być meble oraz sprzęty RTV i AGD. Nie odpowiada jednak za sprzęty, które należą do najemcy. Dlatego najemca powinien zadbać o ubezpieczenie swojego wyposażenia we własnym zakresie.

Ubezpieczenie najemcy powinno uwzględniać:

  • zdarzenia losowe – takie jak np. zalanie powstałe z winy właściciela, który przez lata zaniedbywał stan techniczny instalacji,
  • ubezpieczenie mienia ruchomego – w razie włamania i kradzieży, najemcy zostanie wypłacone odszkodowanie za należący do niego rower, biżuterię, laptop i inne wartościowe sprzęty,
  • OC mieszkaniowe – w ramach ubezpieczenia mieszkania można je dodatkowo wykupić, a tym samym ubezpieczyć się przed nieumyślnym zalaniem sąsiadów lub wyrządzeniem innej szkody.

Warto również pamiętać, że przechowywanie rachunków, faktur i innych dokumentów potwierdzających własność posiadanych sprzętów działa na korzyść właściciela przy ustalaniu ewentualnego odszkodowania.

Ubezpieczenie mieszkania online z Assistance domowym

Domowe Assistance jest rozszerzeniem standardowej polisy, które gwarantuje szybką pomoc. Niektóre ubezpieczalnie oferują ją bezpłatnie, w innych towarzystwach roczny koszt Assistance zaczyna się od kilku złotych. W zależności od ubezpieczyciela może obejmować m.in.: bezpłatną pomoc fachowców w naprawie ubezpieczonego mienia, koszty transportu i zakwaterowania w hotelu, gdy w mieszkaniu nie można przebywać (np. na czas usuwania dużej awarii), informacje telefoniczne np. konsultacje lekarskie.

Jak wybrać najlepszą ubezpieczalnię?

Niezależnie od tego czy jest się właścicielem mieszkania, czy jedynie je najmuje, trzeba pamiętać o tym, że wypadki zdarzają się zawsze. Ochrona powinna być dopasowana do potrzeb osoby z niej korzystającej. Dlatego suma ubezpieczenia powinna być jak najbardziej dopasowana do wartości mieszkania i jego wyposażenia. Warto rozważyć ubezpieczenie mieszkania online, gdyż ubezpieczalnie często oferują różne zniżki i nagrody rzeczowe, w postaci np. czujnika dymu, za zamówienie oferty drogą internetową.

One comment

Dodaj komentarz