Tynki elewacyjne, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

tynki w domu

Mówi się, że nie szata zdobi człowieka, jednak w przypadku domu jego “szata”, czyli wygląd zewnętrzny, nie jest bez znaczenia, zarówno ze względów estetycznych, jak i praktycznych. Jak wybrać odpowiedni tynk i na co zwrócić uwagę podejmując decyzję? Przeczytaj i sprawdź.

Jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje, warto jednak porozmawiać o jakości tego, co jest w naszym guście. Okazuje się, że jeśli chodzi o tynki elewacyjne wybór jest duży. Co obecnie ma do zaproponowania rynek budowlany w temacie elewacji? Pytamy eksperta – Izabelę Tomiczek-Pitlok – udziałowca w dużej firmie budowlanej.

– Obecnie do tynkowania elewacji domów najczęściej wykorzystywane są tynki cienkowarstwowe: mineralny, akrylowy, silikonowy i silikatowy. Od tynków tradycyjnych różni je różnorodność faktur i bogata kolorystyka. Są one również łatwiejsze w wykonaniu. Pamiętajmy jednak, że tynk na budynku pełni nie tylko funkcję estetyczną. Zabezpiecza on także warstwę ocieplającą (styropian lub wełnę mineralną) przed czynnikami atmosferycznymi.

Rodzaje tynków cienkowarstwowych

Jak widać wybór tynków jest duży. Budując dom wcześniej czy później musimy zmierzyć się z decyzją o jego wyborze. Oto czym różnią się od siebie:

  • Tynki mineralne są bardzo trwałe, odporne na warunki pogodowe, a jednocześnie, co istotne, przepuszczają parę wodną. Dzięki temu ściana może oddychać. Pewnym ograniczeniem jest tu kolorystyka, która nie jest zbyt bogata. Niektórzy dodatkowo pokrywają je paroprzepuszczalnymi farbami do elewacji.
  • Tynki żywiczne nazywane również polimerowymi również są odporne na działanie wody, ale mają mniejszą paroprzepuszczalność. Ich atutem jest bogata kolorystyka. Znaną i często stosowaną odmianą tynków żywicznych są tynki akrylowe.
  • Tynki silikatowe (krzemianowe) są paroprzepuszczalne i odporne na deszcz. Charakteryzuje je również duża elastyczność.
  • Tynki silikonowe i silikonowo-żywiczne łączą w sobie zalety tynków mineralnych i żywicznych. Są paroprzepuszczalne, odporne na działanie wody, a dodatkowo zwiększają trwałość muru. Ważne jest również to, że ulegają samooczyszczeniu podczas deszczu i nie blakną pod wpływem promieni słonecznych.

Ile to kosztuje?

Nie bez znaczenia jest również cena. Dla wielu z nas budowa domu to inwestycja na całe życie, a wykonanie elewacji jest dość kosztowne. Przy podejmowaniu decyzji o wyborze tynku elewacyjnego warto kierować się przede wszystkim jego właściwościami i jakością. O obecne ceny na rynku pytamy Izabelę Tomiczek-Pitlok.

– Obecnie najtańsze na rynku są tynki mineralne i akrylowe. Koszt samego tynku, nie licząc innych potrzebnych materiałów, waha się od 4 do 6,50 zł za 1 m² w przypadku tynku mineralnego. Jednak dochodzi nam tutaj koszt farby elewacyjnej ok. 2-3 zł/m² i robocizny, za którą będziemy musieli zapłacić od 8 do 15 zł za m². Tynkiem akrylowym pokryjemy 1 m² za ok. 8-10 zł. Pamiętajmy jednak o tym, że mimo iż tynk akrylowy jest droższy to nie wymaga już on malowania, wiec nie dochodzi nam tu koszt farby.

Koszt układania tynku mineralnego to około 20 zł/m².

Jaki tynk wybrać?

Znamy już właściwości różnych rodzajów tynków, jednak podejmując decyzję o jego wyborze musimy jeszcze zwrócić uwagę na dwa ważne aspekty: lokalizację i wiek naszego domu. Dlaczego mają one znaczenie? W zależności od tego czy budynek położony jest w pobliżu lasu, zbiornika wodnego, na obszarze o większej wilgotności czy narażony jest na uszkodzenia mechaniczne bądź też zbudowany w miejscu, gdzie mamy duże zanieczyszczenie powietrza powinniśmy wybrać inny tynk. Jaki dokonać tego wyboru?

  • Tynk akrylowy warto zastosować, gdy nasz dom narażony jest na uszkodzenia mechaniczne. Sprawia on, że powłoka elastyczna jest odporna na uderzenia np. piłką.
  • Tynk mineralny dobrze jest wybrać w przypadku, gdy budynek znajduje się w pobliżu zbiorników wodnych, lasów, parków. W tego typu miejscach mamy często podwyższoną wilgotność i większe ryzyko występowania glonów czy grzybów. Ten rodzaj tynku zabezpieczy dom przed ich powstawaniem.
  • Tynk silikonowy – warto zastosować, jeśli nasz dom zlokalizowany jest na terenach miejskich, gdzie mamy do czynienia z większym zanieczyszczeniem powietrza. Jest on odporny na brud, a dodatkowo ulega samooczyszczeniu podczas deszczu.

Jeśli dodatkowo budynek zlokalizowany jest przy ruchliwej ulicy, polecany jest zestaw, w skład którego wchodzi tynk akrylowo-silikonowy. Akryl spowoduje, że dom będzie również chroniony przed drganiami wywołanymi jazdą samochodów. Ograniczy to ryzyko mikropęknięć czy odspajania się tynku.

  • Tynk silikonowo-silikatowy najlepiej wybrać, jeśli nasz dom zlokalizowany jest na terenie o dużej wilgotności lub jest to dom starszy. Elewacja tego typu tworzy powłokę, która jest odporna na zabrudzenia, a jednocześnie dobrze chroni przed powstawaniem pleśni, grzybów czy glonów.
  • Tynk silikatowy warto zastosować w przypadku domów starych, w których jest duża paroprzepuszczalność. Innym, dobrym wyborem może być tutaj również tynk silikonowo-silikatowy. Oba rodzaje tynków zapewnią ścianom swobodne oddychanie i cyrkulację zgromadzonej pary wodnej na zewnątrz budynku – mówi Izabela Tomiczek-Pitlok.

Decyzja o wyborze tynku elewacyjnego jest często podejmowana raz na kilkadziesiąt lat i jest dość kosztowna. Dlatego zanim ją podejmiemy, warto wziąć pod uwagę wszystkie powyższe wskazówki. Wybór odpowiedniego tynku jest gwarantem tego, że za kilka lat nie będziemy musieli ponosić ponownych kosztów. Oczywiście pod warunkiem, że ekipa, która będzie go wykonywać, położy go prawidłowo.

Dodaj komentarz