Sztuka przechowywania sprzętu do snorkelingu
Snorkeling to bardzo popularny w ostatnich latach sport, dzięki któremu obserwacja życia morskiego jest możliwa nawet bez konieczności schodzenia kilku metrów pod powierzchnię wody. Wszystko za sprawą odpowiedniego sprzętu, który umożliwia swobodnego unoszenia się tuż przy samej powierzchni. Ogromną zaletą snorkelingu jest również fakt, iż mogą uprawiać o osoby w różnym wieku i umiejętnościach pływackich. Poza sprzętem niezwykle ważne jest również jego odpowiednie przechowywanie. Jak zrobić to poprawnie?
Wybór sprzętu i akcesoriów do snorkelingu
Jak każdy inne sport, również i snorkeling wymaga odpowiedniego przygotowania. W porównaniu jednak do nurkowania głębinowego – sport ten ogranicza się jedynie do posiadania kilku gadżetów. Za najważniejsze z nich uchodzą: maska, rurka oraz ewentualnie płetwy. Jakie powinny one spełniać wymagania?
- Maska do snorkelingu – powinna być starannie dopasowana do rozmiarów głowy. W przeciwnym wypadku może bowiem dojść do jej przeciekania, co z kolei obniży komfort w trakcie snorkelowania. Dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się maski typu Easybreath, które zakrywają całą twarz. Dzięki nim pływanie z rurką powoli odchodzi do lamusa;
- Rurka – wśród wielu dostępnych na rynku modeli, zdaniem wielu ekspertów najlepiej sprawdzają się modele o średnicy przynajmniej 2 cm oraz długości 35 cm. Zbyt krótka fajka może bowiem stać się powodem, dla którego woda będzie zalewać jamę ustną. Dobrze dobrana rurka powinna wystawać ok. 5-8 cm ponad powierzchnię wody. Kupując rurkę, należy także dobrać wielkość ustnika do zgryzu osoby, która będzie jej używała.
- Płetwy – do jednych najbardziej uniwersalnych należą płetwy paskowe. Są one produkowane w różnych rozmiarach (S, M,L, XL), a dzięki regulacji można bez problemu dopasować je do każdego rozmiaru stopy.
Taki podstawowy sprzęt do snorkelingu można znaleźć w ofercie sklepu internetowego Decathlon.pl. W asortymencie znajdą coś dla siebie zarówno osoby zaczynające swoją przygodę ze snorkelingiem, jak i te, które zajmują się nim od lat.
Jak przechowywać sprzęt?
Kiedy wybór sprzętu ma się już za sobą, należy również zastanowić się nad tym, w jaki sposób będzie się go przechowywać. Akcesoria do snorkelingu wymagają bowiem:
- Czyszczenia odpowiednio dobranym detergentem;
- Suszenia;
- Przechowywania w chłodnym i suchym miejscu.
Dlatego też bardzo dobrym pomysłem na przechowywanie sprzętu do snorkelowania są tzw. sejfboksy. Można je kupić gotowe lub wykonać samemu – o ile ma się smykałkę do majsterkowania. Wystarczy wykorzystać do tego np. drewniane deski, a następnie upewnić się, czy takie pudełko, aby na pewno posiadało dobrą izolację. Sejfboks powinien być bowiem całkowicie szczelny. Kupne urządzenia bardzo często są wyposażone w dodatkowe systemu monitorujące poziom wilgoci. W zależności od swoich wymiarów, takie pudełko można z powodzeniem przechowywać w dowolnej części mieszkania – piwnicy, strychu, garażu lub w sypialni pod łóżkiem. Ich stosowanie wydłuży żywotność sprzętu do snorkelowania.