Szkło w łazience – najczęściej powtarzane mity
Szkło wespół z betonem oraz stalą stanowi najbardziej popularny materiał budowlany. Mimo tego, że jest ono bardzo funkcjonale, wielu boi się go zastosować w łazienkowych aranżacjach, szczególnie z uwagi na bezpieczeństwo.
Ostatnimi czasy architekci bardzo polubili stosowanie szkła. Można to zaobserwować szczególnie w nowo powstających budynkach. Spełnia się ono nie tylko w roli okna, ale także ścian, sufitów, blatów, czy koniec końców podłóg oraz mebli.
Szkło w łazience – rosnący popyt
Według prognoz światowego zapotrzebowania na szkło jasno wynika, że będzie ono zastosowane coraz częściej. Badania wskazują, że do 2019 roku popyt na szklane tafle wzrośnie nawet o 7,3 % w skali roku. Poniżej prezentujemy najczęstsze mity, które pojawiają się w opiniach o zastosowaniu szkła jako materiału budowlanego.
Szkło w łazience – kruche i mało wytrzymałe: mit 1
Modele szkła stosowane do aranżacji łazienkowych mają odpowiednią grubość tafli. Dobiera się do niej także specjalny rodzaj obróbki jakiej zostaje poddana, a także grubość tafli. Pamiętajmy o tym, że na pozór identyczne elementy mogą mieć różne właściwości fizyczne, więc przed zakupem należy je zweryfikować.
Do najbardziej pewnych rodzajów szkła zalicza się wariant hartowany. To właśnie on wyróżnia się 5-6-krotnie większą wytrzymałością na uderzenia i zgniecenia niż tradycyjnie stosowane szkła. Pamiętajmy, że jego mechaniczne właściwości nie zmieniają nawet w 250°C.
Szkło w łazience jest niebezpieczne: mit 2
Pamiętajmy, że szkło szkłu nierówne. Tak jak różne są jego rodzaje, tak też inne reakcje na uderzenia. Tafla hartowana rozbija się na wiele małych kawałków, co sprzyja temu, że ryzyko poważnych skaleczeń jest mniejsze. To jeden z czynników dzięki którym nazywa się je bardziej bezpiecznym. To właśnie ono przechodzi w zakładzie produkcyjnym testy, które odwzorowują sytuację przypadkowego zderzenia się człowieka z szybą.
Szkło w łazience – ciężko się je myje: mit 3
Aby zminimalizować ryzyko powstawania i czyszczenia smug na szkle znajdującym się w łazience, warto dokonywać przemyślanych zakupów. Łatwe w utrzymaniu czystości są akcesoria pokryte powłoką polimerową. To właśnie ona odpowiedzialna jest za wyrównanie oraz wygładzenie powierzchni. Jeśli zastosuje się w niej technologię DP active, wówczas krople nie zatrzymają się na szybie, co wpłynie na ograniczenie osadzania się kamienia oraz powstawania zabrudzeń. W przypadku kabin prysznicowych, dobrze sprawdzają się modele, które mają funkcje wypinania rolki. To właśnie ona umożliwia odchylenie drzwi, aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.
fot.: Aquaform
rozwialiście moje wątpliwości odnośnie mycia 😉