Strzykawki wielorazowego użytku
Strzykawki kiedyś wykonywane były przede wszystkim ze szkła. Na chwilę obecną są one produkowane, w zdecydowanej większości, z plastiku. Wykorzystuje się przede wszystkim do pobierania próbek krwi, a także do szczepień.
Czy szklane strzykawki można wykonać z każdego rodzaju szkła?
Strzykawki szklane wykonuje się przede wszystkim ze szkła, które posiada odpowiednie atesty. Większość strzykawek wykonywana jest ze szkła borokrzemowego. Strzykawki takie posiadają brązowe podziałki oraz określoną pojemność. Najczęściej też mają metalową końcówkę.
Strzykawki nie są produkowane ze szkła, które jest wykorzystywane do produkcji butelek szklanych. Jest to całkowicie inny rodzaj szkła. To, z których produkowane są strzykawki, musi być lekkie i wytrzymałe.
Jakie wyróżniamy rodzaje strzykawek
Strzykawki są elementami, które wykorzystywane są w wielu dziedzinach. Strzykawki spotkać można w szpitalach, gabinetach dentystycznych, punktach poboru krwi, laboratoriach wszelkiego rodzaju. Wyróżniamy następujące rodzaje strzykawek:
- Cewnikowe – komponenty tego typu wykorzystuje się przy cewnikowaniu pacjentów. Bardzo często stosuje się je również w trakcie płukania uszu. Strzykawki te mogą posiadać bardzo dużą objętość ze względu na swoje zastosowanie. Sięga ona aż 100 ml. Dzięki temu produktowi wszelkie podejmowane czynności stają się bardzo bezpieczne. Atutem tego typu strzykawek jest ich wysoki poziom szczelności. Strzykawki cennikowe wykorzystywane są również w laryngologii. Wykonane są wtedy ze stali nierdzewnej. Istnieje możliwość wielokrotnej sterylizacji.
- Trzyczęściowe – strzykawki tego typu stosowane są po to, aby podawanie leku było jak najmniej bolesne. Celem jest również zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Produkty te posiadają końcówkę luer-lock. Oznacza to, że igła jest nakręcana. Dzięki temu igła nie ma szans żeby się zsunąć nawet kiedy dany pacjent jest poddawany wielokrotnej iniekcji. Objętość strzykawek trzyczęściowych waha się od 1 ml do 50 ml.
- Dwuczęściowe – jest to najpopularniejszy model strzykawki. Ich ogromną zaletą jest budowa. Składają się one z dwóch podstawowych części, do których zalicza się cylinder oraz tłok. Strzykawki tego typu, z powodzeniem, wykorzystuje się pracując jedną ręką. Jest bardzo praktyczny sposób pracy na oddziałach szpitalnych. Produkty tego typu świetnie sprawdzają się również w warunkach domowych. Mają one charakter wielorazowy. Ten rodzaj strzykawki świetnie sprawdza się przy odmierzaniu przy syropów dla mniejszych dzieci.
- Insulinowe – produkt ten stosowany jest przede wszystkim przez osoby chorujące na cukrzycę. Ich choroba powoduje, że muszą one nakłuwać skórę praktycznie każdego dnia. Strzykawki tego typu są przystosowane do tej jednostki chorobowej. Oznacza to, że sprzedawane są wraz z cienkimi igłami. Igły te, podczas iniekcji, nie wywołują praktycznie żadnego bólu. Ma ona charakter trójpłaszczyznowe. Najczęściej występują one w pojemności jednego mililitra.