Stelaże podtynkowe – co warto wiedzieć na ich temat
Podwieszana ceramika weszła do estetycznego kanonu rozpoznawalności nowoczesnych łazienek. Podtynkowy montaż umywalki, bidetu, czy miski sedesowej, nie będzie jednak możliwy bez solidnych stelaży.
Ukryte pod wykończeniem ściany umożliwiają elegancko wykończoną aranżację łazienek – zarówno tych dużych, jak i małych.
Stelaże podtynkowe – nowoczesne wnętrza
Powszechną praktyką w przypadku nowoczesnych wnętrz stało się ukrywanie elementów instalacyjnych. Części przyłączeniowe wyposażenia jeśli są przysłonięte, dają minimalistyczny efekt oraz przestronność.
Oprócz względów estetycznych, dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest funkcjonalność. Zabudowa podtynkowa ukrywa trudne do czyszczenia załamania podłączeń, gwarantując wyższy poziom higieny.
To jednak nie koniec. Takie rozwiązania są także pomocne w utrzymaniu porządku. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia ergonomii, szczególnie istotna we wnętrzach o małym metrażu, gdzie możliwość zaoszczędzenia cennej przestrzeni znacząco przekłada się na poprawę komfortu użytkowników. Zanim jednak zdecydujemy się na wyposażenie łazienki w podwieszaną ceramikę, warto przyjrzeć się procesowi jej montażu. Na co zwrócić uwagę, dobierając stelaż i sanitariaty tego typu?
Stelaże podtynkowe – zabudowa
Na rynku dostępne są modele dedykowane zarówno do montażu misek sedesowych, bidetów, pisuarów, umywalek, jak i uchwytów. W zależności od sposobu ich mocowania, wyróżniane są dwa warianty: do zabudowy mokrej oraz suchej.
W przypadku zabudowy mokrej, stelaże wykonane są z lekkich, stalowych ram, które wymagają dodatkowego wzmocnienia cegłami, bądź solidnym materiałem budowlanym, który odciąża konstrukcję. Montuje się je w płytkich wnękach. To pozwala zaoszczędzić dużo przestrzeni.
Stelaże do zabudowy suchej są łatwiejsze w montażu. Warianty te wykonane są ze stalowych i wytrzymałych profili, których dodatkowo nie trzeba wzmacniać.
Zwykle zamontowany stelaż pokrywa się płytami gipsowo-kartonowymi cechującymi się wysoką odpornością na wilgoć. Tworzą one dodatkową półkę o szerokości około 15 centymetrów.
Warto pamiętać o tym, że zanim przystąpimy do zabudowy miski sedesowej, musimy uruchomić kontrolnie zbiornik spłukujący oraz sprawdzić szczelność wszystkich przewodów instalacji. Jeśli wykryjemy, że mechanizm działa niesprawnie, bądź wycieka z niego woda, będziemy mogli natychmiast usunąć usterkę.
Stelaże podtynkowe – trwałość ma znaczenie
Z uwagi na zabudowanie stelaża, utrudniające dostęp do zbiornika spłukującego, warto jeszcze przed zakupem miski sedesowej zweryfikować trwałość tego elementu. Odpowiedni model, wykonany z solidnego materiału, ograniczy do minimum ryzyko wystąpienia awarii, wiążącej się z koniecznością przeprowadzenia kosztownej naprawy. Zbiornik spłukujący powinien być wykonany metodą rozdmuchiwania, co oznacza, że stworzony jest z jednego elementu. W odróżnieniu od wariantów klejonych, tego typu rozwiązanie nie niesie za sobą ryzyka rozszczelnienia. Uwagę warto zwrócić również na kwestię pojemności tego elementu. Gwarancję oszczędności wody zapewnia obecność ekologicznej funkcji DUO 3/6l, umożliwiającej spłukiwanie jedynie połową objętości zbiornika.
fot. Grupa Armatura
nie jestem do nich przekonany w trakcie jakieś awarii