Spawanie metodą TIG

Spawanie metodą TIG

Bardziej niż jakakolwiek inna metoda spawania – spawanie TIG wymaga dużej ilości praktyki, aby osiągnąć w tym biegłość. Tutaj jest o wiele więcej sposobów kontrolowania łuku i końcowego wyniku spawania, niż w przypadku spawarki MIG. Oto kilka wskazówek, o których należy pamiętać, ucząc się podstaw spawania TIG.

Spawanie metodą TIG: postaw na czystość

Spawanie TIG w przeciwieństwie do innych rodzajów spawania wymaga bardzo czystej powierzchni, aby uzyskać:

  • czysty łuk,
  • przyjemność efektywności procesu.

Przed spawaniem należy dokładnie wyczyścić powierzchnię roboczą. W przypadku aluminium i stali używamy specjalnej szczotki ze stali nierdzewnej – ale osobno dla każdego rodzaju metalu, który spawamy. Nigdy nie używaj tej samej szczotki drucianej, której używasz do czyszczenia rdzy! Im więcej czasu poświęcisz na czyszczenie obszaru roboczego przed spawaniem, tym lepsze będą ostateczne wyniki.

Wybór właściwej elektrody

W zależności od powierzchni, nad którą pracujesz, może być konieczna zmiana wolframu. Tradycyjnie zielone elektrody są używane dla aluminium, czerwone dla stali, ale są też i inne szkoły spawania. Najlepiej jest zrobić próbę klasycznego użycia każdego z rodzajów przed podjęciem ostatecznej decyzji. Choć być może ciężko w to uwierzyć to naprawdę możliwe jest użycie zbyt małego lub zbyt dużego wolframu dla spawanego materiału o określonej grubości.

Używając zbyt dużej elektrody, będziesz musiał zbyt mocno rozgrzać sprzęt, aby uzyskać odpowiedni łuk i tym samym możesz ryzykować wypaczenie lub spalenie obrabianego przedmiotu. Z drugiej strony, użycie zbyt małego wolframu może spowodować jego przegrzanie.

Zwiększ produktywność spawania

Warto wiedzieć, że możesz zrobić kilka rzeczy, aby spawać dłużej i bez przerwy. Rozproszenie uwagi i zakłócenia sprawią, że początkujący z łatwością zapominają to, czego właśnie się nauczyli. Jest jednak kilka rzeczy, jakie można zrobić, aby zoptymalizować czas nauki spawania metodą TIG. Dużą pomocą jest trzymanie w pobliżu dodatkowej elektrody i przygotowanie jej na wypadek, gdybyś pierwszą uszkodził. Poza tym, trzymaj w zasięgu ręki sporo dodatkowych prętów – bo spawanie TIG idzie naprawdę szybko!

Powszechnie popełnianym błędem (głównie początkujących spawaczy) jest nieumiejętność prawidłowego szlifowania wolframów. Upewnij się, że potrafisz to zrobić jak najlepiej. Szlifowanie w przeciwnym kierunku przyniesie nieprzewidywalny łuk, który będzie błądził po obrabianym przedmiocie – nie tego szukasz, prawda? Jeśli nie używasz specjalnej ostrzałki, warto zdecydować się na użycie specjalnej szlifierki stołowej – ale uwaga używaj jej do szlifowania tylko elektrod, bo w przeciwnym razie przyniesie to spore szkody.

Spawanie TIG – podsumowanie

Elektroda jest wykonana z wolframu, a wolfram jest tym samym materiałem co ten spotykany w żarówkach, ale zamiast tworzyć światło, tworzy ciepło – ciepło wystarczające do stopienia metalu. To jest właśnie to, czym jest spawanie – ogrzewanie metalu. Dzięki wyżej wymienionym wskazówkom już wiesz jak wykorzystać ten potencjał jak najlepiej. A jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości, koniecznie odwiedź blog: http://www.eltrex.net.pl/spawanie-metoda-tig,b4.html

Dodaj komentarz