Serwis klimatyzacji – o czym mowa w praktyce?

Serwis klimatyzacji to czynność, którą powinno wykonywać się dwa razy do roku. Aby mieć pewność, że urządzenie funkcjonuje poprawnie i działa w pełni wydajnie należy wykonać między innymi jego czyszczenie oraz dezynfekcję. Zwłaszcza jeśli działa w warunkach o zwiększonym zanieczyszczeniu powietrza. Na czym polega taka procedura? Podpowiadamy.

W jaki sposób wykonuje się serwis klimatyzacji?

Serwis klimatyzacji w Szczecinie przeprowadzany jest przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy dysponując odpowiednimi narzędziami sprawdzają stan poszczególnych elementów urządzenia. Weryfikowany jest między innymi stan filtrów, elementów elektronicznych oraz parownika. Sprawdzane są także układy i przewody pod kątem szczelności i drożności.

W przypadku domowych klimatyzatorów bardzo rzadko istnieje potrzeba wymiany filtrów. Są one najczęściej poddawane oczyszczaniu, a następnie dezynfekowane. Nadają się do wielokrotnego użytku. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować tam inny rodzaj filtra, ale w większości przypadków nie jest to konieczne.

Dlaczego należy regularnie wykonywać serwis klimatyzacji?

Największym zagrożeniem dla sprawności klimatyzatorów są nieregularnie czyszczone filtry. Jeśli są zatkane lub ulegają uszkodzeniu to wpływają na kondycję poszczególnych elementów składowych urządzenia. Ma to poważne skutki zwłaszcza w przypadku uszkodzenia części elektronicznych. W takiej sytuacji naprawa może być bardzo kosztowna.

Wiele osób przeprowadza sugerowane czynności serwisowe samodzielnie. Polegają na zaleceniach producenta. Nie jest to jednak zawsze najlepsze rozwiązanie. W trakcie takich rutynowych czynności niedoświadczona osoba nie będzie w stanie wykryć symptomów usterki. Wymiana lub czyszczenie filtrów to tylko część niezbędnych obowiązków.

Należy także pamiętać o tym, że serwisowanie klimatyzatora przez renomowaną firmę jest warunkiem zachowania gwarancji na urządzenie. Nieumiejętna ingerencja w sprzęt może doprowadzić do zmniejszenia jego efektywności działania, a w najgorszym przypadku do jego uszkodzenia.

Dodaj komentarz