Schody strychowe

Schody strychowe

Budując czy remontując dom, często stajemy przed wyborem rodzaju schodów na poddasze. W małych pomieszczeniach idealnie sprawdzą się modele strychowe. Starannie wykonane, mogą stanowić ładny i funkcjonalny element wystroju. Na rynku dostępne są w różnych rodzajach i kształtach.

Na co zwrócić uwagę, wybierając schody strychowe?

Kupując schody, musimy ustalić swoje oczekiwania względem nich. Podstawą oczywiście jest funkcjonalność. Zaczynamy od ustalenia wielkości otworu sufitowego i wysokości pomieszczenia. Następnie mierzymy wymiary klapy. Kolejną sprawą jest sprawdzenie rozmiaru schodów po rozłożeniu i ich usytuowanie. Nie mogą znajdować się zbyt blisko ścian, czy ukosów, gdyż może to utrudniać rozkładanie lub wchodzenie po nich. Na komfort użytkowania duży wpływ ma kształt i rozmiar stopni. Ich wysokość, szerokość, grubość, a także odległość między nimi, mają ogromny wpływ na wygodę i bezpieczeństwo. Warto też zwrócić uwagę na dopuszczalne obciążenie. Jeżeli po schodach będziemy wnosić ciężkie przedmioty, lepiej wybrać mocniejsze modele. Zazwyczaj obciążenie jednego stopnia wykonanego z drewna sięga około 150 kg, natomiast całych schodów – do 500 kg. Nie mniej ważna jest specyfika klapy. Jeżeli nasze schody mają prowadzić na nieogrzewany strych, należy zwrócić uwagę na jej stopień termoizolacji. Nie chcemy przecież, by uciekało nam ciepło z mieszkania.

Rodzaje schodów strychowych

Ze względu na konstrukcję, schody dzielimy na składane i nieskładane. Te pierwsze cieszą się większą popularnością, ze względu na to, że nie zajmują miejsca. Można je schować, gdy ich nie użytkujemy i są łatwe w montażu. Ze względu na sposób składania wyróżniamy schody: segmentowe, nożycowe i harmonijkowe. Do małych pomieszczeń najlepiej sprawdzą się schody segmentowe, gdyż można je całkowicie schować. Segmenty nakładają się na siebie i ukrywają w suficie. Klapa posiada odciążnik ułatwiający rozkładanie, które mimo wszystko wymaga jednak siły fizycznej. Duży wybór takich schodów znaleźć można na Allegro: https://allegro.pl/kategoria/schody-schody-256174. Schody nożycowe są łatwiejsze w obsłudze, gdyż nie wymagają siły, za to potrzebują dużych otworów sufitowych. Równie łatwe w obsłudze są modele harmonijkowe: lekkie i trwałe. Zazwyczaj wykonane są one z aluminium lub stali. W pomieszczeniach o wzmożonym ruchu sprawdzają się schody młynarskie, które są zamontowane na stałe i nieskładane.

Czym kierować się, wybierając schody na poddasze?

Najważniejsze jest bezpieczeństwo użytkowania, funkcjonalność i estetyka. Schody muszą się ładnie prezentować, być wykonane starannie i z dobrej jakości materiałów. Jako trwały element wyposażenia domu, powinny spełniać nasze oczekiwania i działać bezawaryjnie przez wiele lat. Wysokie parametry to gwarancja mniejszych strat ciepła, trwałości i wygody użytkowania. Jeżeli nasze poddasze jest nieogrzewane, konieczny jest montaż klapy o niskim współczynniku przenikania ciepła. Warto przemyśleć montaż barierki ochronnej na strychu i poręczy przy schodach. Upewnijmy się, że mechanizm wysuwania i chowania schodów działa sprawnie.

Schody strychowe to obecnie nie tylko dobry sposób na połączenie dwóch kondygnacji, ale też komfort i estetyka. Zajmują mniej miejsca od klasycznych modeli, są znacznie tańsze i łatwiejsze w montażu.

Dodaj komentarz