Rodzaje i właściwości folii termoizolacyjnej

Folia termoizolacyjna jest materiałem, który znalazł szerokie zastosowanie w budownictwie. Stanowi bardzo dobry zamiennik wełny tradycyjnej czy styropianu i można ją zamontować w dachu, pod podłogą, w ścianie czy w suficie. Ich największą zaletą jest utrzymywanie optymalnych warunków cieplnych. Jakie są właściwości i zastosowanie folii termoizolacyjnych

Optymalna temperatura wnętrz

Folia, z uwagi na swoją niewielką wagę stanowi doskonałą alternatywę dla wełny mineralnej. Stosunkowo cieńsza i łatwiejsza w montażu folia nie obciąża konstrukcji budynku, całkowicie eliminując problem szkodliwego pylenia, co ma miejsce w przypadku montażu wełny. Folia jest odporna na wilgoć, nie absorbuje wody i hamuje osadzanie się pary wodnej, stając się doskonałym materiałem izolacyjnym.

Folia termoizolacyjna

Folia wykonana jest głównie z pianki oraz ekranów aluminiowych, charakteryzując się wysoką izolacją cieplną. Mata odbija fale ciepła, chroniąc wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem się latem oraz przed wychłodzeniem zimą.

Zastosowanie

Ze względu na swoje właściwości, a przede wszystkim lekką konstrukcję, folia termoizolacyjna najczęściej wybierana jest do ocieplania dachów i poddaszy. W sprzedaży dostępne są maty zwykłe oraz samoprzylepne. Te drugie znacznie skracają czas montażu, zwykłe maty z kolei przytwierdza się za pomocą kleju silikonowego. Jest to opcja nieco tańsza, ale bardziej czasochłonna.

Folia termoizolacyjna równie często montowana jest jako izolacja podłóg. Świetnie sprawdza się także przy ogrzewaniu podłogowym. Chcąc zapobiec stratom ciepła i zapewnić jeszcze większą szczelność, folia termoizolacyjna stosowana jest również do okien, zmniejszając tym samym stopień nagrzewania wnętrza.

Folie termoizolacyjne znalazły swoje zastosowanie także poza standardowym budownictwem. Nie od dziś stanowią zabezpieczenie materiałów wentylacyjnych, służą też jako materiał ochronny, zapobiegając nagrzewaniu się części w pojazdach mechanicznych.

Rodzaje mat

Folie termoizolacyjne różnią się ze względu na przeznaczenie. Mata termoizolacyjna wysokotemperaturowa przeznaczona jest do użytkowania w ekstremalnych warunkach. Stosuje się ją do izolacji kominów oraz innych gorących powierzchni, gdzie przewodzenie ciepła musi być mocno wyeliminowane. Takie maty wykonane są z włókien ognioodpornych.

W każdym innym przypadku sprawdzają się wspomniane już wyżej maty zwykłe lub samoprzylepne. Folię bez problemu można przyciąć, dostosowując ją kształtem do każdej powierzchni. Materiał znakomicie zabezpiecza miejsca styku, eliminując do zera wszelkie straty ciepła. Sam montaż folii termoizolacyjnej jest prosty i można go wykonać bez konieczności zatrudniania fachowej ekipy. Brzegi folii należy łączyć taśmą aluminiową, zaś w przypadku mat samoprzylepnych wystarczy dopasować je jedynie kształtem do powierzchni. Kolejną zaletą folii termoizolacyjnych jest ich niewielki koszt – powierzchnie można izolować o wiele taniej, niż wełną.

Partnerem materiału jest Onduline – najlepsze folie termoizolacyjne.

Dodaj komentarz