Przydomowa oczyszczalnia ścieków – czy jej budowa jest opłacalna?

Budowa domu jednorodzinnego na nieuzbrojonej działce, to zwykle konieczność zainwestowania w szambo, albo też przydomowej oczyszczalni ścieków. Zanim jednak postawimy na konkretne rozwiązanie, warto postawić sobie pytanie, które z nich będzie dla nas bardziej opłacalne. Coraz więcej osób decyduje się na drugi wariant. Czy słusznie?

Oczyszczalnie ścieków i związane z nimi koszty

Mówiąc oczyszczalnie ścieków, trzeba przede wszystkim liczyć się z tym, że koszty będą największe w pierwszym roku ich użytkowania. Tutaj trzeba wziąć pod uwagę po prostu budowę danej oczyszczalni na którą się zdecydowaliśmy. Kolejne lata będą związane z jej eksploatacją, co powinno dać w perspektywie czasu duże oszczędności. W trzecim roku jej użytkowania przydomowa oczyszczalnia zdecydowanie wyprzedza pod względem ekonomicznym budowę przyłącza do sieci kanalizacyjnej zbiorczej.

Czytaj także: https://deco24.pl/jak-dziala-oczyszczalnia-biologiczna/

Czy budowa przydomowej oczyszczalni zawsze jest możliwa?

Niestety budowa oczyszczalni nie jest możliwa w każdej sytuacji. Za przykład może posłużyć to, kiedy jesteśmy właścicielami działki, która jest chroniona. Kiedy tak się dzieje? Mowa o tym, że na jej terenie znajduje się ujęcie wody pitnej, albo też w sytuacji, gdy zlokalizowana jest w obrębie krajobrazowego parku. Nie można też postawić na oczyszczalnie ścieków w przypadku, kiedy działka, w zasadzie można lepiej powiedzieć obszar, jest skanalizowany.

Oczyszczalnie ścieków – warianty do wyboru

Na rynku mamy duży wybór oczyszczalni na które możemy postawić. Do pięciu podstawowych należą: z komorą osadu czynnego, z filtrem piaskowym, ze złożem biologicznym, z drenażem rozsądzającym, a także z z filtrem gruntowo-roślinnym. O wyborze danej oczyszczalni powinien zadecydować przede wszystkim aspekt prawny. Bardzo ważne są też czynniki geologiczne. Ważna jest również wielkość naszej posesji, a ponadto jej lokalizacja. Sprawdźmy także, jakimi zasobami finansowymi dysponujemy i czy po prostu stać nas na tego rodzaju inwestycję.

Bardzo ważna jest także dobrze podjęta decyzja odnośnie do firmy, która wyprodukuje daną oczyszczalnię ścieków, a następnie ją zamontuje. Powinna ona zostać dokładnie przemyślana. Fachowcy na pewno nie pozostawią żadnego pytania bez odpowiedzi. Szczegółowo opowiedzą o tym, jakie rozwiązanie będzie dla nas najbardziej opłacalne, a także zweryfikują to, czy montaż oczyszczalni na naszym terenie jest w ogóle możliwy. Dobrzy specjaliści wezmą pod uwagę wszystkie te czynniki.

Dodaj komentarz