Progi drzwiowe – jaki wybrać, rodzaje?

Przemyślane wykończenie domu jest zależy do tego jak starannie podejdziemy do tego obowiązku i na jakie materiału się w tym celu zdecydujemy. Progi drzwiowe, jak wiele innych elementów są podstawą satysfakcji z wyglądu i komfortu każdego mieszkania.

Kiedy należy zamontować próg?

Wykorzystanie dodatkowych progów, może się okazać konieczne podczas montażu drzwi. Progi odgrywają znaczącą rolę w estetyce pomieszczenia i termoizolacji. Uszczelniają drzwi, izolują dźwięki, a także chronią przed dostawaniem się niechcianego zimna do pomieszczenia. Od zewnętrznej strony drzwi są one zatem elementem niezwykle ważnym, a ich wybór zależy już od własnych preferencji i właściwości, które pragniemy uzyskać.

Rodzaje progów

Wśród progów drzwiowych, wymienia się ich trzy rodzaje ze względu na wykorzystany materiał, mogą to być progi: metalowe, drewniane lub PCV.

Każdy rodzaj progu, ma swoje wady i zalety, a jego montaż w danym pomieszczeniu, musi być odpowiednio przemyślany. Próg metalowy dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach publicznych, gdzie występuje duży ruch i podatność na uszkodzenia. W zestawieniu z innymi progami jest on najtrwalszy. Natomiast jeśli chodzi o pomieszczenia domowe, może być on wypełnieniem stylu dekoracyjnego wraz z innymi elementami.

Progi PCV, w większości wykorzystywane są w pomieszczeniach lokalowych, czasem publicznych. Są zdecydowanie mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne, niż ich metalowe odpowiedniki, lecz ich niewątpliwą zaletą jest niska cena i szeroka gamma wyboru wzorów.

Progi drewniane – najczęściej wybierany rodzaj progów

Progi drewniane są tradycyjnym i nadal bardzo popularnym rozwiązaniem. Ich jedyną wadą jest podatność na uszkodzenia mechaniczne, przez co nie będą one pasować w przestrzeniach publicznych.

Progi drewniane, posiadają wysokie walory estetyczne i najlepiej sprawdzą się w wystroju pomieszczeń domowych. Współgrają z podłogami z materiałów drewnopochodnych, ponadto mogą być stosowane przy niemal każdym rodzaju ościeżnic. Podlegają możliwości dostosowywania wymiarów i wysokości, poprzez delikatne przycięcie w przypadku, gdy po kupnie nie mogą się dopasować.

Co najważniejsze, drewno jako materiał, cechuje doskonała termoizolacja i dźwiękoszczelność, dlatego wykonane z niego progi, nie tylko zapewnią estetykę, ale i komfort.

Jak zamontować próg w drzwiach?

Nie można zapomnieć o tym, że progi oprócz funkcji dekoracyjnej, pełnią rolę termoizolacji. Szczególnie ważne jest to przy montażu progów metalowych, przy których najlepiej jest wykonać kanał montażowy w posadzce. Gdy planowane są etapy budowania domu, warto jest od razu zaplanować wykonanie takiego kanału przed postawieniem posadzki.

Po wykonaniu wspomnianego kanału, można przejść do ocieplenia. Do tego idealnie nadadzą się progi termiczne ze specjalnymi przegrodami wypełnionymi powietrzem. Przed położeniem progu, należy podłożyć pod niego materiał termoizolacyjny, umieszczony pod ociepleniem podłogi, chroniący przed przenikaniem zimna pod podłogą. Hydroizolacja musi natomiast być położona od zewnętrznej strony progu.

Jeśli kanał jest wylany betonem, można bez problemu przewiercić próg i przytwierdzić go odpowiednimi kołkami. Na koniec należy uszczelnić pozostałe przerwy. Zamontowanie progu metalowego wymaga dokładnego przemyślenia i dostosowania się do powierzchni jego umiejscowienia. Taki próg niekiedy można umiejscowić na dwóch listwach drewnianych listwach dystansowych, umieszczonych na listwie progowej.

W przypadku progów wewnętrznych może wystarczyć jedynie ich przymocowanie specjalistycznym klejem.

Dodaj komentarz