Prąd ze słońca zimą – czyli jak działa net-metering

W dzisiejszym świecie ciężko wyobrazić sobie życie bez elektryczności. W związku z tym płacimy coraz wyższe rachunki. Choć w ciągu najbliższych dwóch lat koszt 1 kWh energii elektrycznej ma wzrosnąć o połowę, wcale nie oznacza to, że musimy płacić więcej. Jak to możliwe? Rozwiązaniem jest optymalnie dobrana instalacja fotowoltaiczna, która pozwala na dostarczenie do Twojego domu nawet 100% potrzebnej w ciągu roku energii elektrycznej. Prąd ze słońca można wykorzystywać także zimą – zobacz, na czym polega net-metering.

Z pewnością wiele osób planujących budowę domu marzy o tym, by nie płacić za energię. Tymczasem domy o zerowym bilansie energetycznym powoli stają się standardem w polskim budownictwie. Na rynku obecnie są dostępne rozwiązania, które pozwalają na „wyzerowanie” rocznego bilansu energetycznego za pomocą m.in. energii słonecznej. Co więcej, te metody mogą być stosowanie nie tylko w nowych, ale także w modernizowanych budynkach.

Razem z marką Vaillant przygotowaliśmy informacje o tym, dlaczego warto korzystać z dobrodziejstw całkowicie ekologicznej i niewyczerpanej energii słońca i co można zyskać dzięki systemowi net-meteringu.

Fotowoltaika – prąd ze słońca

Instalacja fotowoltaiczna wytwarza prąd elektryczny ze 100% odnawialnej energii słonecznej – idealnego, niewyczerpanego źródła. Panele fotowoltaiczne, które najczęściej instaluje się na dachu, dostarczają energii, którą możemy wykorzystać do zasilania RTV i AGD lub urządzeń grzewczych np. pompy ciepła.

Jeśli instalacja fotowoltaiczna wytworzy 30% procent zużywanego przez nas prądu, o tyle zmniejszą się nasze rachunki za energię elektryczną. Istnieje jednak sposób na to, by rachunki za prąd były niemalże zerowe. Instalację fotowoltaiczną można dobrać tak, aby pokryć 100% zapotrzebowania gospodarstwa na energię elektryczną.

Instalacja fotowoltaiczna – net-metering sposobem na darmowy prąd

Choć zimą do paneli fotowoltaicznych dociera znacznie mniej promieni słonecznych niż w okresie letnim, osiągnięcie zerowego bilansu energii w budynku jest możliwe. Na mocy „Ustawy o odnawialnych źródłach energii” z 2016 roku możemy – jako prosument, czyli ktoś, kto nie tylko konsumuje, ale także wytwarza energię elektryczną – skorzystać z tzw. opustów czyli serwisu net-meteringu oferowanego przez dystrybutorów energii elektrycznej.

Opusty są formą rozliczenia za wyprodukowane przez prosumenta nadwyżki energii, które pochodzą z jego mikroelektrowni. Nadpodaż energii słonecznej z ciepłych miesięcy możemy oddać do sieci energetycznej i odebrać wtedy, kiedy nasza instalacja fotowoltaiczna nie jest w stanie na bieżąco pokryć zapotrzebowania na prąd. Dzięki temu możemy uniknąć zakupu kosztownego akumulatora – w tym wypadku to sieć „magazynuje” naszą energię.

Przykład dziennego bilansu zużycia energii w domu

By skorzystać z net-meteringu, musimy powiadomić o tym operatora sieci co najmniej 30 dni przed planowanym uruchomieniem instalacji fotowoltaicznej. Zgodnie z ustawą o OZE współpraca właściciela instalacji z operatorem sieci jest przewidziana na 15 lat. To gwarancja dla właściciela, że przez długi czas może korzystać z sieci jako akumulatora energii.

Jeśli posiadamy instalację o mocy do 10 kWp, to za każdą 1 kWh, którą oddaliśmy do sieci w okresie nadwyżki energii, możemy odebrać 0,8 kWh (0,2 kWh jest „podatkiem”, który oddajemy do sieci). Zapłacimy jedynie za prąd, który zakupiliśmy od operatora, by uzupełnić bilans energii – to znaczy, że im mniejsza różnica pomiędzy ilością prądu, którą pobraliśmy z sieci, a ilością do niej przekazaną, tym niższy otrzymamy rachunek.

Przykładowo: przy zapotrzebowaniu energetycznym domu na 3000 kWh/rok i instalacji PV spełniającej 100% tego zapotrzebowania nasz rachunek za roczne zużycie prądu wyniesie około 330 zł brutto (za różnicę 420 kWh). Zależność ilustruje poniższy schemat:

Warto pamiętać, że na wykorzystanie energii, którą przekazaliśmy do sieci, mamy 12 miesięcy.

Odnawialne źródła energii to nowoczesny sposób na oszczędzanie

Technologie oparte na OZE są nie tylko bezpieczne i ekologiczne, ale także dają nam możliwość oszczędzania. By zminimalizować rachunki na energię, należy wyliczyć rzeczywiste zużycie prądu przez domowników w różnych porach roku i właściwie dobrać moc instalacji fotowoltaicznej. Najlepiej wybrać dobrej jakości system fotowoltaiczny, by mieć gwarancję, że nasze panele będą sprawne przez lata, co umożliwi efektywny zwrot inwestycji. Możesz zdecydować się np. na nowoczesny system fotowoltaiczny auroPOWER marki Vaillant, który z powodzeniem można połączyć z pompą ciepła i stworzyć niezawodny i oszczędny system hybrydowy.

Dodaj komentarz