Praca w branży budowlanej – jakie należy mieć kwalifikacje

wybor pracyBudownictwo wciąż jest jedną z tych branż, na które jest największe zapotrzebowanie. Odnosi się do zarówno do większych miast, jak i mniejszych miejscowości. Warto mieć świadomość tego, że pracownikiem fizycznym może zostać prawie każdy, jednak inżynierem tylko i wyłącznie osoby ze specjalnymi kompetencjami. Jakimi? Podpowiadamy.

Branża budowlana – różne stanowiska

Jeśli szukasz pracy w budownictwie, to jasno musisz określić czym chcesz się zajmować. Inne wymagania przedstawi pracodawca na stanowisko robotnika budowlanego, a inne na inżyniera budownictwa. Jeśli za cel obierzemy sobie wyższe stanowiska, to konieczne będzie skończenie studiów o kierunku technicznym. Warto zaznaczyć, że w obecnych czasach obowiązuje wymóg posiadania uprawnień w zależności od wybranego stanowiska. Inne kwalifikacje będą wymagane od pracownika zajmującego się podłączaniem instalacji elektrycznych, a inne od kandydata na stanowisko operatora maszyn budowlanych. Uprawnienia wymagane są również od osób, które zajmują się montażem i demontażem rusztowań oraz stawianiem ruchomych podestów roboczych.

Jeśli w kręgu naszych zainteresowań będzie np. praca we Wrocławiu to pracodawca wymagać może specjalnych kwalifikacji do tak zwanych robót strzałowych, czyli wyburzania konstrukcji za pomocą ładunków. Zdobycie uprawnień wymaga posiadania odpowiedniego wykształcenia, dlatego tak istotne jest, abyśmy na samym początku ułożyli sobie ścieżkę zawodową. Edukacji na kierunkach technicznych nie musimy kończyć tytułem inżyniera. Możemy udać się na studia magisterskie, podwyższając tym samym szansę na znalezienie interesującej nas pracy. Na uniwersytecie warto przywiązywać uwagę do programów, z których korzysta się w momencie projektowania obiektów. To może być szczególnie istotne, jeśli chcemy zostać inżynierami budownictwa.

Warto wziąć pod uwagę fakt, że zakres branży budowlanej jest duży. Między innymi możemy ukierunkować się na takie specjalizacje jak:

  • Specjalność architektoniczna,

  • Specjalność inżynieryjna drogowa,

  • Specjalność instalacyjna w zakresie sieci oraz instalacji,

  • Specjalność inżynieryjna kolejowa w zakresie sterowania ruchem kolejowym.

Branża budowlana, a uprawnienia

Należy pamiętać, że jeśli chcemy pełnić samodzielne stanowiska, np. kierownicze to może wiązać się to z koniecznością zdawania egzaminu, który potwierdzi czy znamy cały proces budowlany. Z pewnością warto szkolić się w tej branży i nabywać odpowiednich uprawnień, ponieważ stale rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie budownictwa.

Dodaj komentarz