Poznaj różnice emisji CO2 w najpopularniejszych piecach
Jakość powietrza w Polsce, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, pozostawia wiele do życzenia. Za jego zły stan w dużej mierze odpowiadają spaliny samochodowe i zanieczyszczenia produkowane przez używane do ogrzewania domów piece węglowe. Od pewnego czasu mówi się także o rosnącym efekcie cieplarnianym, do którego przyczynia się zwiększona ilość CO2. Dlatego też, w celu ograniczenia powyższych problemów, podjęto działania zachęcające do wymiany starych kotłów na nowe, emitujące mniej dwutlenku węgla, szkodliwych tlenków i pyłów. Jakie kotły pojawiają się w naszych domostwach najczęściej, jak przedstawia się ich emisja i które z nich wydzielają podczas spalania najmniej szkodliwych substancji?
Z jakich kotłów korzystamy najczęściej?
W większości domów i kamienic spotyka się kotły węglowe i na ekogroszek. Nieco mniejszą popularnością od nich cieszą się kotły gazowe, natomiast najrzadziej decydujemy się na kotły olejowe oraz piece ekologiczne na pellet i zgazowujące drewno.
Wynika to przede wszystkim z tego, że jeszcze kilka lat temu węgiel stanowił najpopularniejszy i dostępny w dość przystępnej cenie materiał opałowy o dużej kaloryczności. Na rynku próżno było też szukać urządzeń grzewczych o wysokiej sprawności, zasilanych innym paliwem niż on, więc nie było wyboru i trzeba było korzystać właśnie z nich. Teraz jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej. W sprzedaży pojawia się coraz więcej nowoczesnych urządzeń wytwarzających energię cieplną z innych, bardziej przyjaznych środowisku, surowców, dlatego warto się im przyjrzeć nieco bliżej.
Porównanie emisji zanieczyszczeń
Na poziom emisji zanieczyszczeń wpływa kilka czynników. Przede wszystkim rodzaj pieca lub kotła, jakiego używamy do wytwarzania energii cieplnej, wykorzystywane do tego paliwo i jego zużywana ilość, powierzchnia ogrzewanego budynku oraz jego standard energetyczny (ocieplony, nieocieplony, energooszczędny itp.). Spore znaczenie ma też moc kotła, jego sprawność, a także to, czy służy do podgrzewania wody użytkowej.
Aby ocenić, które z kotłów produkują największą ilość CO2, odpowiedzialnego za pogłębianie się efektu cieplarnianego, przeprowadzono szczegółowe badania. Dane zawarte w raporcie przygotowanym przez IPTS wyraźnie wskazują, że kotły węglowe emitują go najwięcej, bo ponad 0,600 kg na każdą 1 kWh ciepła. „Produkują” także dużo tlenków azotu, pyłów PM 2,5 i PM 10 oraz zanieczyszczeń organicznych.
Na ich tle zdecydowanie lepiej pod tym względem wypadają kotły olejowe (nieco ponad 0,350 kg/1 kWh) i gazowe (trochę ponad 0,200 kg/1 kWh). Te drugie dość często montuje się w budynkach wznoszonych przy zastosowaniu nowoczesnych technologii. Poza tym stopniowo zaczynają pojawiać się w leciwych budynkach, jednak nie dzieje się to na aż tak dużą skalę, by można było mówić o znaczącym obniżeniu skali problemu.
Natomiast najlepsze wyniki pod względem wydzielania CO 2 (niecałe 0,100 kg/1 kWh) notują kotły na pellet i zgazowujące drewno. Jeżeli więc dobro naszej planety leży Ci na sercu, radzimy Ci zwrócić uwagę właśnie na nie. Dlaczego? Bo to niemal bezobsługowe urządzenia grzewcze, które z niewielkiej ilości paliwa są w stanie wytworzyć sporo energii cieplnej, i to bez większych strat. Są zatem oszczędne, wygodne w użytkowaniu i przyjazne środowisku. Czegóż chcieć więcej?
brzmi ciekawie 😀