Porady dla par budujących wspólny dom
Budowa nowego domu to ekscytująca podróż dla wielu par. Niestety jest to proces także bardzo stresujący, a mnogość decyzji do podjęcia przysparza o liczne napięcia i stres. To może prędko doprowadzić do kłótni pomiędzy partnerami. Oto kilka porad jak możecie wspólnie budować swój przyszły dom marzeń bez dramatycznych scen i kłótni.
Przedstawcie swoje wizje
Budowa nie przebiegnie bezproblemowo bez wcześniejszych, długich rozmów. Zaprezentowanie swoich wizji, marzeń oraz założeń w sposób jasny i klarowny to podstawa wzajemnego zrozumienia się. Bądźcie zatem maksymalnie szczerzy w wyjawianiu swoich myśli, co do pragnień w nowym domu. Nie pomijajcie także żadnych aspektów i niedociągnięć, które nie ujdą Waszej uwadze. Teraz jest najwyższa pora na wszelkie zmiany i wyjawienie swoich obaw. Przemilczenie pewnych kwestii może z czasem wywoływać irytacje i być zapłonem do kłótni. Jeżeli wiesz, że wymarzone przez Twoją drugą połówkę białe kafelki w łazience to zły pomysł – powiedz o tym już na etapie ich wybierania. W innym przypadku Wasz związek będzie cierpiał na wzajemnych pretensjach płynących z braku czasu na codzienne ich czyszczenie. Dobrym rozwiązaniem jest wspólne stworzenie mapy myśli oraz inspiracji domowych. Zorganizujcie sobie tablice korkową, na której pojawią się wszelkie pomysły aranżacyjne i nie tylko. Dzięki temu uzyskacie ogląd na to, jak Wasz dom będzie się prezentował po zakończeniu wszelkich prac. Tablica pomoże w dyskusji i ewentualnej zmianie pomysłów tak, aby wszystko razem do siebie pasowało i tworzyło zgrabną, dobraną całość. Dobrym rozwiązaniem jest również seria wizyt w sklepach i salonach, w celu pobrania katalogów, próbek i porad od sprzedawcy bez podejmowania decyzji zakupowej. Zebrane materiały zabierajcie do domu, aby wspólnie o nich porozmawiać. Jeżeli nie jesteście przekonani co do swoich pomysłów, spróbujcie skorzystać z pomocy ekspertów w dziedzinie projektowania lub budowy. Osoba trzecia może często znacznie pomóc w wyborach i zaprezentować wizję odpowiadającą obu stronom.
Trzymajcie płynność komunikacji
Podstawą udanego związku jest uważne słuchanie potrzeb oraz respektowanie i szacunek względem swojego partnera. Tego samego nie powinno zabraknąć podczas wspólnej budowy domu. Współpraca powinna opierać się na kompromisach i płynnej komunikacji. Dobra komunikacja powinna jednak odbywa się w praktyce, więc starajcie się z całych sił ją utrzymywać. Obejmuje ona mówienie jasno i zwięźle, słuchanie oraz używanie otrzymanych instrukcji. Do wszystkiego przyda się duża dawka cierpliwości i, co ważniejsze, bezpieczeństwo wypowiadania własnej opinii bez poczucia winy lub wstydu. Każda osoba będąca w związku powinna zapamiętać, że idealne projekty domów dla Ciebie mogą się różnić od wymarzonego gniazdka drugiej połówki. Co zatem może pomóc odnaleźć idealną, wspólną drogę na etapie planowania kształtu i wyglądu przyszłego domu? Własna analiza… SWOT. Przewidzenie i zanotowanie wszelkich mocnych i słabych stron projektu para może przygotować się na to, gdzie nastąpi poróżnienie, a gdzie związek umocni się poprzez wspólne wizje i zbieżność gustów. Poprzez wspólne stworzenie prostej, pojedynczej koncepcji domu można uzyskać spokój na całą budowę od A do Z. Dzięki efektywnemu informowaniu się wzajemnie i wcześniejszemu ustalaniu oczekiwań, proces budowy może być prawdziwym, spełnionym marzeniem, o którym każda ze stron po cichu myślała.
komunikacja to podstawa do stworzenia wymarzonego gniazdka 😀