Oszczędzają energię i pieniądze – osłony termoizolacyjne w instalacjach

Instalacje narażone na nadmierne wahania temperatury mogą być znacznie droższe w utrzymaniu niż te, które są odpowiednio izolowane. Szybkim i prostym sposobem, aby przeprowadzić izolację instalacji, są osłony termoizolacyjne oferowane obecnie w wielu wariantach do wyboru.

Osłony termoizolacyjne – co to jest?

Właściwa izolacja instalacji ma duże znaczenie zarówno w domach jednorodzinnych czy budynkach wielorodzinnych, jak i w przemyśle, gdzie instalacje służące do przesyłu ważnych mediów mogą być narażone na znaczne straty na skutek wahań temperatury.

Aby zredukować ryzyko związane z działaniem niekorzystnych temperatur, wykorzystuje się osłony termoizolacyjne, które dzięki swojej budowie posiadają właściwości izolujące pod kątem termicznym i dodatkowo akustycznym.

Z czego zbudowane są osłony termoizolacyjne?

Do wykonania osłon termoizolacyjnych stosowane są różnego rodzaju materiały, które cechują się bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi.

Najczęściej do wykonania osłon termoizolacyjnych wykorzystuje się włókna ceramiczne lub włókna mineralne, a także pianki i styropiany. Rodzaj materiału izolacyjnego jest przy tym zależny od temperatur, na jakie ma być narażony. Specjalistyczne osłony termoizolacyjne mogą współpracować z instalacjami, w których temperatury sięgają nawet do około 1200 stopni Celsjusza.

Z zewnątrz osłony termoizolacyjne są pokrywane materiałami o właściwościach ochronnych, które dodatkowo zabezpieczają przed uszkodzeniem mechanicznym i poparzeniem.

Gdzie stosuje się osłony termoizolacyjne?

Osłony o właściwościach termoizolacyjnych mają bardzo szerokie zastosowanie, dlatego są one stosowane w ramach różnych instalacji.

Wśród komponentów, z którymi mogą współpracować, znajdują się:

  • kompensatory
  • połączenia kołnierzowe
  • pompy
  • przepustnice
  • silniki
  • turbiny
  • zawory

Osłony termoizolacyjne – jak je zamontować?

Osłony termoizolacyjne szyte są najczęściej na wymiar, co powoduje, że mogą być one dopasowane indywidualnie do miejsca montażu, aby dzięki temu zapewnić najskuteczniejszą ochronę.

Co ważne, osłony szyte są tak, że mogą być używane wielorazowo. Mocowane są za pomocą rzepów, napów lub innych akcesoriów montażowych zależnie od miejsca ich wykonania. To powoduje, że wtedy, gdy konieczne będzie uzyskanie dostępu do instalacji, osłony można zdjąć, a po wykonaniu prac założyć je ponownie. Dzięki temu stanowią one przyszłościowy zakup tam, gdzie utrzymanie odpowiedniej temperatury instalacji i ich komponentów ma kluczowe znaczenie dla uzyskania oszczędności.

Dodaj komentarz