Oględziny mieszkania na rynku wtórnym

Oględziny mieszkania na rynku wtórnym

Oględziny mieszkania na rynku wtórnym

Zakup mieszkania z rynku wtórnego to posunięcie posiadające wiele zalet. Przede wszystkim nie kupujesz w ciemno lokalu przed jego powstaniem, a konkretne, istniejące już mieszkanie, które można obejrzeć i ocenić. Fakt ten nie powinien jednak usypiać Twojej ostrożności – oględziny nieruchomości z drugiej ręki trzeba starannie zaplanować. Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego.

Stan techniczny mieszkania i budynku

Szeroko otwarte oczy podczas oględzin pozwolą Ci uniknąć przykrych niespodzianek, kiedy przyjdzie czas na odbiór mieszkania. Najlepiej, jeżeli Twoja wizyta odbędzie się w ciągu dnia – w naturalnym świetle łatwiej będzie Ci dostrzec szczegóły i ewentualne defekty lokalu. Oglądając mieszkanie, zwróć szczególną uwagę na następujące elementy:

  • Budynek, w którym znajduje się mieszkanie – stan elewacji, czystość klatki schodowej i stan windy.
  • Rozkład pomieszczeń – zastanów się, czy odpowiada on Twojemu stylowi życia i będzie wystarczająco funkcjonalny. W razie wątpliwości sprawdź układ ścian nośnych i oceń, czy w grę wchodzi zmiana obecnego ustawienia.
  • Stan okien i drzwi – jeżeli są stare lub nieszczelne, konieczna będzie ich wymiana.
  • Podłoga – jeśli znajduje się na niej parkiet lub deski niewymagające wymiany, możesz znacznie zaoszczędzić na remoncie.
  • Ustawienie okien względem stron świata – układem zapewniającym maksymalny dostęp światła dziennego jest wystawa południowo-zachodnia. Nie zapomnij również wyjść na balkon i wyjrzeć przez okna, żeby sprawdzić widok, jaki się za nimi roztacza.
  • Instalacja gazowa, elektryczna oraz rury – sprawdź szczelność kranów i ciśnienie wody, gniazdka i włączniki elektryczne oraz palniki w kuchence gazowej. Zwróć także uwagę na zapach w łazience oraz zacieki na ścianach. Jeżeli nie czujesz się wystarczająco kompetentny do oceny instalacji, poproś o pomoc zaufanego specjalistę.
  • Dźwięki – wytęż słuch i oceń, czy stopień hałasu powodowanego przez sąsiadów i otoczenie jest dla Ciebie akceptowalny. Sprawdź natężenie dźwięków zarówno przy zamkniętym, jak i otwartym oknie.

O co pytać przy kupnie mieszkania?

Podstawowe informacje, jakie trzeba uzyskać od właściciela, dotyczą stanu prawnego mieszkania. Aby były wiarygodne, niezbędny będzie aktualny wypis z księgi wieczystej lub numer, pod którym figuruje dana nieruchomość (dzięki niemu będziesz mógł sprawdzić dokumenty samodzielnie). W ten sposób dowiesz się między innymi, czy mieszkanie nie jest zadłużone lub obciążone prawami osób trzecich.

Właściciela mieszkania warto również zapytać o sąsiadów, wyposażenie lokalu (czy jest częścią oferty) oraz o koszty, takie jak czynsz, fundusz remontowy czy opłata gruntowa.

Specyfika rynku wtórnego umożliwia dokładną ocenę większości cech oferowanych mieszkań. Warto z tego skorzystać. Tutaj omówiono więcej aspektów, na które powinieneś zwrócić uwagę, kupując mieszkanie z drugiej ręki: http://www.administrator24.info/artykul/id9638,pulapki-przy-zakupie-mieszkania-z-rynku-wtornego.

Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!

One comment

Dodaj komentarz