O czym pamiętać, kupując działkę pod budowę domu

działkę pod budowę domuKupujesz działkę pod budowę domu? Często to dużo trudniejsze od kupna mieszkania. Zanim podpiszesz umowę, zwróć uwagę na kilka ważnych rzeczy. O czym warto pamiętać?

Lokalizacja – zrób wywiad środowiskowy

Po pierwsze rozejrzyj się za odpowiednią lokalizacją. Postaraj się przy tym wybiec wyobraźnią trochę wprzód. Czy Twój dom będzie w odpowiedniej odległości od szkół, przychodni i centrum miasta? Czy miejsce, w którym zamierzasz mieszkać jest dobrze skomunikowane? Czy masz nieopodal odpowiedni teren do wyprowadzania psa? Kim są Twoi sąsiedzi? Czy Twój dom stoi na wzgórzu czy w dolinie, to ważny punkt do przemyślenia szczególnie w sytuacji dużych opadów.

Parametry gruntów

Im większą działkę kupisz tym większy postawisz na niej dom lub większy teren wokół niego będziesz mógł zagospodarować pod ogród czy warsztat. Bardzo ważny będzie też kształt działki. Te nieregularne(np. trójkątne) mogą przysporzyć więcej problemów z wkomponowaniem w taką przestrzeń wymarzonego projektu. Obok wielkości i kształtu gruntu ważny jest także rodzaj gleby. Ma ona znaczenie szczególnie podczas planowania podpiwniczenia budynku, instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków czy gruntowego wymiennika ciepła. Dobrze jest też sprawdzić, czy teren nie jest podmokły. Takie badanie przeprowadza jednak specjalnie w tym celu zatrudniony geolog.

Dostęp do mediów

Sprawdź, czy Twoja działka ma dostęp do mediów. W pierwszej kolejności niech to będzie energia elektryczna. Upewnij się u dostawcy energii, czy będziesz mógł z łatwością podłączyć prąd. W zakładzie energetycznym będziesz musiał złożyć odpowiedni wniosek o ustaleniu warunków przyłączenia do sieci. Sprawdź też podłączenie do sieci wodociągowej.

Dokumenty przed kupnem

Zanim kupisz działkę warto, byś zajrzał do księgi wieczystej oraz do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W ten sposób zorientujesz się, czy urząd ma jakieś plany co do pobliskiego terenu. Być może za kilka lat zacznie tam powstawać autostrada? Dobrze jest być przygotowanym na podobne rewelacje. Z planu zagospodarowania przestrzennego dowiesz się również, jaki dom będziesz mógł zbudować na swojej działce. Potrzebujesz bowiem zgodności projektu z warunkami zabudowy. Pomoże Ci przy tym architekt adaptujący, do którego namiar otrzymasz we wspomnianym urzędzie.

Upewnij się o przeznaczeniu działki

Może się zdarzyć, że w ofercie działka figurująca jako budowlana jest faktycznie gruntem rolnym albo działką przeznaczoną pod budownictwo przemysłowe czy usługowe. Proces odrolnienia gruntów rolnych bywa długotrwały i bardzo kosztowny, zaś działka przemysłowa czy usługowa uniemożliwi Ci uzyskanie zgody na budowę domu. Niezbędne informacje nabędziesz znowu w planach zagospodarowania przestrzennego.

Oblicz koszty

Często, żeby kupić działkę budowlaną potrzebujemy odpowiedniego kredytu rozłożonego na dogodne części. Rozejrzyj się więc za takim, który spełni Twoje wymagania, oblicz ratę miesięczną, dokładnie sprawdź wszystkie warunki umowy i oprocentowanie.

Dodaj komentarz