Nietypowa łazienka – jak ją zaaranżować?

Nietypowa łazienka to przestrzeń, którą dużo trudniej jest zaaranżować, bo na przykład zlokalizowana jest pod skosami lub znajduje się w niej belka lub słup konstrukcyjny.

Nietypowa łazienka: łazienka na poddaszu

Skosy co prawda nadają wnętrzu łazienki charakteru i oryginalności, ale również utrudniają jej aranżację. Funkcjonalne i wygodnie rozmieszczenie w niej toalety, umywalki czy kabiny prysznicowej czasami bywa na prawdę trudne. Co nie znaczy, że niemożliwe.

Jeśli chodzi o strefę prysznicową to rozwiązaniem może być zagospodarowanie wnęki lub uskoków ścian. W tym miejscu zamontować można kabinę niestandardową lub drzwi wnękowe do prysznica.

Nietypowa łazienka - jak ją zaaranżować? źródło: Farmhouse Attic Master Suite

Nietypowa łazienka: łazienka ze słupem konstrukcyjnym

Słup w łazience bywa równie wielkim utrapieniem co skosy, choć wcale nie musi być kłopotliwy. Może pełnić różne funkcje, np. wieszaków na ręczniki lub miejsca do zawieszenia umywalki. Jeśli słup umiejscowiony jest bliżej ścian, może stać się integralną częścią kabiny prysznicowej. Wystarczy obudować przestrzeń między filarem a ścianami drzwiami wnękowymi oraz przeszkloną ścianką.

Farmhouse Attic Master Suite fot.: Radaway

Nietypowa łazienka: ceramika łazienkowa blisko strefy kąpielowej

Małe łazienki mają taką wadę, że toaleta lub umywalka znajdują się zbyt blisko strefy kąpielowej. Sztuką jest zatem takie ulokowanie kabiny prysznicowe, aby ceramika łazienkowa nie utrudniała korzystania z niej.

Aranżując wystrój takiego pomieszczenia i planując rozmieszczenie poszczególnych sprzętów, jesteśmy uzależnieni od stałych elementów, takich jak położenie pionu kanalizacyjnego. Jednak nawet w takiej łazience możemy stworzyć funkcjonalny prysznic. Wykorzystajmy do tego kabinę o niestandardowych wymiarach – np. kombinację ścianki bocznej i drzwi otwieranych wahadłowo (zarówno do środka, jak i na zewnątrz), które nie będą kolidowały z zamontowaną obok toaletą.

Nietypowa łazienka, fot.: Radaway

Nietypowa łazienka: ścianka działowa

Jeśli w łazience znajduje się ścianka działowa lub przepierzenia można je wykorzystać do wydzielenia w jednej z tych części strefę kąpielową. Ścianka będzie wtedy granicą między częścią umywalkową i natryskową. Strefę prysznicową wystarczy zabudować niestandardową kabiną lub zamknąć szklanymi drzwiami.

Nietypowa łazienka, fot.: Radaway

fot. materiały prasowe

One comment

Dodaj komentarz