Murki w ogrodzie – pomysły na zastosowanie

Spójna i estetyczna aranżacja ogrodu może często nastręczyć sporo problemów. Składa się na nie m.in. zróżnicowany poziom gruntu, zbyt bujna roślinność, czy też niekonsekwentny podział przestrzeni. Niemniej nawet na takie problemy istnieje sposób. Jednym z nich jest zastosowanie murków. 

Murki w ogrodzie3Murki w ogrodzie – patent na porządek

Chaotyczna pod względem użytkowym i rzeźby podłoża działka stanowi często nie lada wyzwanie dla architektów przestrzeni. W tym przypadku rozwiązanie problemu może stanowić zastosowanie np. murków oporowych, obrzeży, ogrodzeń, czy też gazonów.

Wykorzystanie murków jest pomocne w zabezpieczeniu wzniesień przez osuwaniem się gruntu, tworząc jednocześnie ciekawy taras na kwiaty. Zastosowanie tego elementu może posłużyć także za wykończenie krawędzi schodów ogrodowych, co pozwoli nie tylko na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, ale także zwiększy komfort ich użytkowania.

Ponadto murki z powodzeniem można wykorzystać także jako podstawę eleganckiego ogrodzenia. Elementy te znacznie wpływają na estetykę ogrodu. Wyraźnie zarysowane fragmenty przestrzeni oraz dokładne oddzielenie nawierzchni alejek od terenów zielonych z miejsca wprowadzi ład nawet na bardzo zróżnicowanym terenie.

Murki w ogrodzie2Murki w ogrodzie – a może gazon?

Jeśli jesteśmy fanami bujnej roślinności możemy zastosować gazony. Służą one zarówno jako budulec murków, jak i tworzą samodzielne systemy donic.

I tak, jeśli użyjemy kilku gazonów, możemy zbudować konstrukcję, która pozwala na uprawę roślin na różnych poziomach. Dzięki nim tworzą się ciekawe rabaty kwiatowe, a poza tym otrzymujemy rozwiązanie na zbyt intensywnie rozprzestrzeniającą się roślinność.

fot. materiały prasowe

One comment

Dodaj komentarz