Mozaika szklana na ścianie – jak ją ułożyć?

Mozaika szklana na ścianie - jak ją ułożyć?

Elementy pokryte kolorowymi mieniącymi się kostkami ożywią każde wnętrze, nadając mu oryginalnego charakteru. Ich montaż wcale nie jest trudny, wystarczy precyzja i użycie odpowiedniego kleju do szkła.

Mozaika szklana stanowi oryginalny element dekoracyjny, który daje możliwość tworzenia własnych efektownych kompozycji. Jej sporą zaletą jest to, że pozwala na wykończenie miejsc nietypowych, co w przypadku tradycyjnych płytek ceramicznych na ogół wiąże się z dodatkowymi pracami związanymi z ich docinaniem i w efekcie stratami materiału wykończeniowego.

Mozaiką obłożymy np. wypukłe przestrzenie, zaokrąglone brzegi wanny, blat umywalki lub powierzchnię wokół lustra. Można nią wydzielić strefy np. w salonie, pokryć całą wybraną ścianę lub stworzyć z niej ramę obrazu lub lustra. Gra światła na szklanych płytkach rozświetli wnętrze. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności będzie miała również funkcjonalny charakter. W kuchni możemy zastosować mozaikę nad blatem roboczym. W ten sposób nada ona ton całej przestrzeni kuchennej.

Mozaika szklana, jak ją układać?

Podczas układania mozaiki szklanej zaleca się klej w kolorze białym lub szarym. – Najlepiej jednak sprawdzi się klej o bezbarwnym zabarwieniu i neutralnym systemie utwardzenia, ponieważ nie przebarwi szkła– mówi Bartłomiej Cholewa z firmy LAKMA SAT, producenta chemii budowlanej.

Dobrym rozwiązaniem jest klej silikonowy, który można stosować na różne rodzaje podłoża typu: szkło, glazura, tynk, beton, metal, drewno czy tworzywa sztuczne.  – Klej silikonowy bezrozpuszczalnikowy jest neutralny – nie ma ryzyka uszkodzenia powierzchni szkła i można go używać do spoinowania. Charakteryzuje się również doskonałą przyczepnością i elastycznością – dodaje Bartłomiej Cholewa.

Mozaika szklana jest specyficznym materiałem i wymaga wyjątkowej dokładności podczas prowadzenia prac montażowych. Jej układanie przebiega podobnie jak w przypadku płytek ceramicznych. Szklane elementy są często sprzedawane w formie plastrów. Na początku warto stworzyć plan rozmieszczenia płytek i ich kompozycji. Powierzchnia przed aplikacją kleju silikonowego powinna być idealnie gładka, a do tego czysta, wolna od kurzu, pyłu, tłuszczu, smaru, rdzy i innych substancji osłabiających przyczepność. Klej należy nakładać za pomocą pistoletu ręcznego równoległymi, pionowymi pasmami. Trzeba pamiętać o dokładnym i równym układaniu sąsiadujących ze sobą fragmentów i sprawdzaniu poziomu i pionu za pomocą poziomnicy. Mozaikę można dociskać do podłoża gumową pacą, tak aby klej dobrze wiązał z podłożem. Fugowanie można rozpocząć najwcześniej po 48 godzinach.  Niezbędnym narzędziem będzie szpachelka do silikonów. Po zakończeniu prac i całkowitym wyschnięciu kleju należy wyczyścić całą powierzchnię.

One comment

Dodaj komentarz