Malowanie ścian – najczęściej popełniane błędy

Malowanie ścian tylko na pozór jest jednym z najprostszych zadań remontowych. Bardzo często rezygnujemy więc z zatrudnienia profesjonalnej ekipy i sami próbujemy sprostać temu zadaniu. Okazuje się jednak, że nie każdy wie, jak prawidłowo się do niego przygotować, przez co efekty finalne, nie są zadowalające. 

Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniej farby oraz przyrządów malarskich. Pamiętajmy o tym, że jeśli na etapie tej decyzji popełnimy błąd, będzie nas to słono kosztowało w każdym kolejnym etapie prac.

Malowanie ścian – postaw na farbę dobraną do pomieszczenia

Jeśli w planach mamy malowanie salonu lub sypialni, wówczas warto jest sięgnąć po uniwersalne farby akrylowe lub też lateksowe. W przypadku, gdy pomieszczenie jest narażone na działanie wody, czyli mówimy o kuchni lub łazience, powinniśmy zadbać o to, aby farby zapewniały ścianom ochronę przed działaniem grzybów pleśniowych oraz wilgocią.

Malowanie ścian – dobre akcesoria

Bardzo ważne jest także to, czym malujemy. Pamiętajmy, żeby podobnie jak farba, także pędzel lub wałek był odpowiednio dobrany do malowanej powierzchni. I tak, jeśli mówimy o ścianie wewnętrznej, wówczas warto zastosować szeroki wałek o krótkim włosiu.

Kolejną kwestią jest odpowiednie przygotowanie pomieszczenia do pracy. Mowa głównie o taśmie i folii malarskiej. Unikniemy wówczas usuwania zaschniętej farmy m.in. z podłogi, gniazdek elektrycznych, a także mebli.

Malowanie ścian – przygotowanie

Pamiętajmy także, że każda ściana ma swoje wymagania. Musimy więc zatroszczyć się o to, aby odpowiednio ją przygotować do malowania, ponieważ tylko oczyszczona ściana zapewni dobrą przyczepność farny, a ponadto jej rozprowadzenie oraz brak przebarwień.

Aby tak się stało, musimy zadbać o to, by malowana powierzchnia nie była zapylona, mokra ani tłusta, ponieważ tylko wtedy zapewnimy sobie zarówno komfort pracy, jak i trwałość nowego wymalowania.

Przed malowaniem najlepiej odpylić ścianę i przemyć ją rozcieńczonym w ciepłej wodzie płynem do mycia naczyń. Pozwoli nam to usunąć pozostałości kurzu, pajęczyn oraz plam. Co ważne, po takim oczyszczeniu ścian musimy poczekać na ich całkowite wyschnięcie. Malowanie wilgotnych powierzchni nie jest dobrym pomysłem.

Malowanie ścian – uważaj na ,,przebicia”

Jeśli pominiemy gruntowanie, albo zastosowanie farb podkładowych, wówczas musimy liczyć się z tym, że nowa farba nie będzie dobrze kryła powierzchni, a stary kolor będzie o sobie przypominał w postaci niechcianych „przebić”.

Pamiętajmy także, że farba nie lubi wody. Nawet gdy wydaje nam się, że emulsja jest zbyt gęsta, wówczas nie powinniśmy rozcieńczać jej wodą. Wyjątkiem jest malowanie z użyciem pędzla, kiedy to producenci sugerują użycie odrobiny wody przed rozpoczęciem pracy. Większość farb ściennych można przed malowaniem pędzlem rozcieńczyć, należy jednak pamiętać by nie stanowiła ona więcej niż 5 procent mieszaniny.

Malowanie ścian – czas ma znaczenie

Aby malowanie dało nam zadowalające efekty, powinniśmy się podczas niego wystrzegać długich przerw. Unikniemy wówczas prześwitów. Warto więc malować kolejny fragment powierzchni zanim wyschnie poprzedni. Inaczej natomiast należy postępować przy malowaniu drugiej warstwy. W takiej sytuacji powinniśmy upewnić się, że poprzednia już wyschła. Według producentów potrzebujemy na to od trzech do czterech godzin.

fot. Dekoral

One comment

Dodaj komentarz