Ławki osiedlowe z oparciem i bez – gdzie się sprawdzą?

Firmy deweloperskie, jak i spółdzielnie mieszkaniowe coraz więcej uwagi przykładają do zarządzania przestrzenią pomiędzy budynkami. Wielu lokatorów poszukuje obecnie mieszkań w miejscach, które są bezpieczne, a także wyposażone w infrastrukturę codziennego użytku. Mała architektura osiedlowa nie może pozostać bez obecności ławek. Gdzie sprawdzą się poszczególne siedziska? Podpowiadamy.

Ławki osiedlowe z oparciem – kluczowy element wystroju

Przestrzeń osiedla powinna być dostosowywana do komfortowego odpoczynku czy rekreacji mieszkańców. Po całym dniu w pracy wiele osób chce wyjść przed blok i usiąść na świeżym powietrzu, często zbierając ze sobą dzieci. Podczas gdy one bawią się na placu zabaw, dorośli mogą oddać się relaksowi.

Taki typ wypoczynku wymaga zamontowania oparcia. Dzięki niemu pozycja na siedzisku jest o wiele bardziej wygodna. Odpoczynek będzie jeszcze bardziej efektowny, a długotrwałe siedzenie nie spodowuje bólu pleców. W takim przypadku ciekawym wyborem będzie ławka betonowa z drewnianym siedziskiem.

Przy wyborze ławek warto jest zwrócić uwagę na ich jakość. Powinny być wytrzymałe oraz odporne na niekorzystne czynniki warunków atmosferycznych. Dobrze, aby posiadały możliwość wkopania w ziemię bądź zabetonowania. Obok nich można także umieścić kosze na śmieci. Osiedlowe warunki sprzyjają spożywaniu posiłków oraz picia napojów na zewnątrz, dlatego warto jest zadbać również o środowisko.

Ławki bez oparcia – dobre na krótki przystanek

Ławki bez oparcia nie służą do zapewnienia dużej wygody, jednak doskonale sprawdzą się w przypadku krótkotrwałego wypoczynku. Rzadziej wykorzystywane są w miejskiej przestrzeni, jednak mogą sprawdzić się w długich ciągach komunikacyjnych. Szczególnie w przypadku osób starszych przemieszczenie się z jednego końca osiedla na drugi może sprawiać więcej kłopotów. Ławki miejskie bez oparcia mogą przyjść z pomocą.

Siedziska zlokalizowane wzdłuż przejścia mogą również pomóc w codziennym przemieszczaniu się. W takim miejscu niepotrzebne są ławki z oparciem. Siedzisko krótkiego wypoczynku w zupełności wystarczy.

Takiego typu element wystroju przestrzeni sprawdzi się również w okolicy przystanku. Zamieszczone pod wiatą ławki są często małe oraz wąskie. Nie mieszczą także zbyt wielu osób. Postawienie siedzisk tuż obok wiaty pozwoli zająć miejsce większej liczbie osób. Oferty firm są bardzo szerokie, dlatego siedziska o długości nawet do 220 centymetrów pozwolą na skorzystanie z nich dodatkowym sześciu osobom.

Dodaj komentarz