Kształtki do gazu – co warto o nich wiedzieć?

Gaz od lat wykorzystuje się do ogrzewania budynków, podgrzewania wody użytkowej czy zasilania kuchenek. Do wykonania bezpiecznej instalacji potrzebne są nie tylko trwałe rury i zawory gazowe, ale i odpowiednie złączki. Czym są kształtki gazowe?

Kształtki do instalacji gazowej – czym są?

Kształtki do rur gazowych, nazywane również złączkami gazowymi, to bardzo ważna część całej instalacji. Istotne jest, aby wykorzystywane podczas jej projektowania kształtki do gazu cechowała wysoka trwałość. Ich przeznaczeniem jest łączenie poszczególnych elementów rurowych.

Dzięki różnorodnym kształtom umożliwiają one zmianę kierunku rur, aby dostosować ich konfigurację do wymagań danego budynku. Ze względu na charakter instalacji gazowej jej wszystkie elementy, włącznie ze złączkami, powinny być gazoszczelne oraz odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wysoka temperatura.

Z czego są wykonane złączki gazowe?

Komponenty instalacji gazowej powinny pochodzić od zaufanego producenta. W zakresie doboru rur i kształtek pomoc specjalisty jest nieoceniona. Jednym z nich jest KMG Green Energy – firma zajmująca się montażem oraz serwisowaniem instalacji.

Ze względu na materiał wyróżnia się poszczególne rodzaje kształtek. Jednym z nich są złączki wykonane z mosiądzu, które stosuje się do łączenia rur miedzianych. Wykorzystuje się również kształtki stalowe oraz kształtki do gazu PE.

Pod skrótem PE kryje się polietylen. Materiał ten jest doceniany przez specjalistów w branży m.in. ze względu na trwałość oraz odporność na korozję i działanie środków chemicznych.

Kształtki do gazu – rodzaje

Przejściówki do gazu mogą różnić się między sobą również kształtem, co umożliwia montaż rurek gazowych w odpowiedniej konfiguracji. Wyszczególnia się m.in. kształtki zwykłe, redukcyjne, kolanka, łuki czy trójniki.

Mimo że na pierwszy rzut oka złączki wyglądają niemal identycznie, w rzeczywistości dobranie ich odpowiedniego rodzaju to niezwykle istotny element montażu całej instalacji gazowej.

Dodaj komentarz