Kruszywa – gdzie znajdują swoje zastosowanie?

kruszywaKruszywa mają wiele zastosowań i mogą być wykorzystywane w wielu różnych obszarach budownictwa. Poniżej omówione zostało kilka przykładów, w których są często stosowane.

Beton i wyroby betonowe

Suche mieszanki betonowe zawierają zwykle kruszywo grube i drobne. Kruszywo grube to pokruszony kamień, zwykle wapień lub piaskowiec, który nadaje betonowi wytrzymałość. Drobne kruszywo to zazwyczaj żwir służący jako środek wiążący pomiędzy grubym kruszywem a wodą (lub inną cieczą). Proporcje drobnego i grubego kruszywa różnią się w zależności od tego, jak mocny lub lekki ma być dany produkt betonowy.

Tynki i zaprawy

Tynk nakłada się na ściany murowane przed malowaniem lub tapetowaniem, aby stworzyć mocną warstwę podkładową, do której będą mogły przylegać dekoracje. Kruszywa są stosowane w tynkach i zaprawach murarskich, aby nadać im wytrzymałość – tłumaczy nam pracownik firmy, która sprzedaje kruszywa w Wadowicach. Zazwyczaj jest to piasek, kamienie lub żwir

Asfalt

Asfalt stosuje się do utwardzania dróg i parkingów w celu zapewnienia gładkiej powierzchni i ochrony przed wnikaniem wody. Kluczowym składnikiem asfaltu są kruszywa: najczęściej piasek oraz żwir pokruszone na drobne kawałki.

Kruszywa stosuje się do produkcji asfaltu, ponieważ w mieszance asfaltowej musi być coś stałego, co wiąże ze sobą ciecze. Piasek i żwir są niedrogie, łatwe do uzyskania i mają właściwości, które sprawiają, że idealnie nadają się do tego celu:

  • są lżejsze od skał, ale cięższe od ziaren piasku,
  • są gładkie, co pomaga w ich łączeniu,
  • są porowate, dzięki czemu woda może przez nie przenikać, gdy spadnie na asfalt.

Podsumowanie

To oczywiście nie wszystkie miejsca, gdzie wykorzystywane są kruszywa. Powszechnie stosowane są w niemal każdej dziedzinie budownictwa, gdzie stanowią ważny składnik betonów, wyrobów betonowych oraz zapraw i tynków. Chętnie sięgają po nie również ogrodnicy i właściciele przydomowych ogrodów – kruszywa pełnią tam nie tylko funkcję dekoracyjną, ale dobrze sprawdzają się również jako podkład na chodniki.

Dodaj komentarz