Korzyści z domu z piwnicą

Jednym z pytań, które zadajemy sobie planując budowę domu, to czy robić piwnicę czy też nie? To pytanie nie mniej ważne jak, piętrowy czy parterowy, a nawet powierzchnia użytkowa. Bez wątpienia dom z piwnicą to wyższe koszty budowy, jednak korzyści płynące z tego rozwiązania mogą być ważniejsze niż finanse. Zatem na jakie korzyści może nam zapewnić dom z piwnicą?

Względy techniczne

Budowa domu z piwnicą zależy także od warunków technicznych takich jak poziom zalegania wód gruntowych a także rodzaju gleby. Nie mniej jednak budowa domu z piwnicą jest możliwa nawet w gorszych warunkach, natomiast trzeba się liczyć z drobnymi problemami. Gdy poziom wód gruntowych jest stosunkowo wysoki, wówczas odpowiednia hydroizolacja jest nieunikniona. Przecięty koszt samej piwnicy to około 20-30 % wartości domu. Gdy dojdą do tego dodatkowe koszty hydroizolacji wówczas to będą niemałe koszty. Typ gleby także ma znaczenie. Jeżeli podłoże jest skaliste, wówczas będzie potrzebny dodatkowy sprzęt, który poradzi sobie z takim podłożem. Oczywiście takie rozwiązanie także generuje dodatkowe koszty. Odpowiednia wentylacja także ma ogromne znacznie. Gdy nie zadbamy o nią prawidłowo szybko mogą pojawić się grzyby i pleśń.

Więcej miejsca

Dodatkowa przestrzeń w każdym domu bez wątpienia się przyda. Powierzchnia użytkowa i tak jest większa niż w mieszkaniu, ale czasami pomimo tego może brakować miejsca. Piwnica użytkowa to doskonałe miejsce na spiżarnię, kotłownię, pralnię, czy nawet garderobę. Może nam posłużyć także jako schowek w którym będziemy przetrzymywać rzeczy z których na co dzień nie korzystamy. Dobrym rozwiązaniem będzie także dodatkowa sypialnia lub pokój rozrywki dla całej rodziny, w którym może się znaleźć stół bilardowy lub piłkarzyki. Nieważne co zaplanujemy nie możemy zapomnieć o odpowiednich oknach o wysokiej przepuszczalności promieni słonecznych, dzięki temu piwnica stanie się przytulna i jasna.

Niezawodność i trwałość

Największym plusem domu z piwnicą jest wytrzymałość. Podpiwniczone domy są bardziej odporne na ruchy tektoniczne, a także różnego rodzaju wstrząsy.

Przeciwwskazań technicznych nie ma odnośnie budowy domu z piwnicą, jednak to jest sprawa indywidualna. Jeżeli finansowo możemy sobie na to pozwolić to warto rozważyć opcję domu z piwnicą.

Dodaj komentarz