Konserwacja kosiarki po zimie

Konserwacja kosiarkiWraz z nastaniem astronomicznej wiosny warto się przygotować do sezonu koszenia. Najwyższy czas, aby sprawdzić więc, czy nasza kosiarka jest sprawna i gotowa do pracy. 

Niestety normą stało się to, że właściciele kosiarek elektrycznych (zwłaszcza spalinowych) bagatelizują kwestię sprawdzania stanu technicznego tych urządzeń, albo też nie przestrzegają zasad ich prawidłowej eksploatacji.

Konserwacja kosiarki – najczęstsze zaniedbania

Warto wiedzieć, że dobrze naostrzone noże kosiarki noże kosiarki decydują o jakości cięcia, a ponadto wpływają na rozwój darni. Tępe ostrza skutecznie niszczą rośliny.  Uszkadzają też wiązki przewodzące, czyli nerwy rośliny. Ważne jest więc regularne sprawdzanie noży oraz ich ostrzenie, czego często właściciele kosiarek nie robią.

Bardzo poważnym błędem jest zimowe przechowywanie kosiarek z pozostawionym paliwem oraz ich uruchamianie na tymże zapasie. To często prowadzi do problemów z gaźnikiem i uruchomieniem silnika.

Kolejne zaniedbania, to zanieczyszczony, długo niewymieniany filtr powietrza, olej czy zużyta świeca oraz brak systematycznych przeglądów technicznych maszyny. Często zdarza się, że użytkownik zgłasza kosiarkę do serwisu dopiero wtedy, gdy nastąpi awaria. Wówczas koszty naprawy są z reguły dużo wyższe, niż w przypadku regularnych przeglądów.

Konserwacja kosiarki spalinowej

Przed rozpoczęciem sezonu sprawdźmy w kosiarce spalinowej to, czy jest oczyszczona.

Pamiętajmy potem o sprawdzeniu filtra powietrza, ponieważ zabrudzony pogarsza pracę silnika. Powinien być sprawdzany przed każdym użyciem kosiarki, a przynajmniej raz do roku wymieniany. Kontrolujemy więc jego czystość, przepuszczalność oraz kształt (nie może być zdeformowany). W przypadku niewielkiego zanieczyszczenia, należy filtrem lekko uderzyć w twardą powierzchnię, a brud z wewnętrznej strony pokrywy – delikatnie oczyścić wilgotną ściereczką. Warto również uważać, by nie wcierać brudu (nie poleca się stosowania szczoteczki) i by zanieczyszczenia nie dostały się do kanału powietrznego prowadzącego do gaźnika. Papierowy filtr powietrza musi być suchy w chwili uruchamiania silnika. WAŻNE: Nie uruchamiamy silnika bez założonego filtra, by nie narażać silnika na przedwczesne zużycie

Kolejny krok, to sprawdzenie świecy zapłonowej. Jeśli znajdziemy na niej dużą warstwę nalotu, pęknięcia, czy uszkodzenia izolatora, wówczas musimy zatroszczyć się o jej wymianę.

Wymiana świecy zapłonowej krok po kroku:

1.Fajka świecy

Kosiarka konserwacja

2. Założenie klucza na świecę

Założenie klucza na świecę kosiarki

3. Wykręcenie świecy

Wkręcenie świecy kosiarki

4. Wkładanie świecy

Wkładanie świecy kosiarki

5. Zakładanie fajki na świecę

Zakładanie fajki na świecę kosiarki

Następnie sprawdzamy poziom oleju. Jeżeli podczas konserwacji kosiarki przed zimą w silniku nie został wymieniony, należy to zrobić teraz. Jeśli natomiast urządzenie było przechowywane z silnikiem napełnionym nowym olejem, trzeba sprawdzić jego poziom.

Zadbajmy o naostrzenie noży.  Jeśli jednak zauważymy na nich pęknięcia, wygięcia lub nierówności, wymieńmy je na nowe.

Nie zapomnijmy o koszu. Jest on tym elementem, któremu zazwyczaj w ogóle nie poświęcamy uwagi, a warto, ponieważ jest poddawany dużym obciążeniom i zużywa się w miarę upływu czasu podczas eksploatacji. Dobrze jest zatem na wiosnę sprawdzić stopień zużycia, postrzępienia i wymienić go, jeśli uznamy to za konieczne.

Na zakończenie przeglądu kosiarki spalinowej zaleca się jeszcze skontrolowanie stanu dokręcenia śrub. Jest to jedna z tych czynności, która ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa użytkownika oraz prawidłowego funkcjonowania maszyny. Dlatego powinna być wykonywana regularnie, najlepiej przed każdym uruchomieniem urządzenia zwłaszcza wtedy, gdy jest ono eksploatowane intensywnie.

Konserwacja kosiarki elektrycznej

Na początku należy upewnić się, czy urządzenie jest odłączone od źródła zasilania. Następnie usuwamy resztki trawy (jeśli nie zrobiliśmy tego po zakończeniu poprzedniego sezonu). Nie wolno używać do tego celu wody pod ciśnieniem, by uniknąć zamoczenia silnika lub innych elementów elektrycznych.

Kolejny krok, to sprawdzenie stanu przewodów elektrycznych. Potem kontrolujemy to, czy osłona wyrzutu i kosz nie uległy przetarciu.

Pozostałe zalecane czynności, to podobnie jak w kosiarkach spalinowych, kontrola stanu noży i ich naostrzenie lub wymiana oraz wyważenie, dokręcenie śrub, ogólny stan kosiarki z uwzględnieniem warstwy lakieru.


fot. Honda

One comment

Dodaj komentarz