Kominy dla przemysłu: wytrzymałe kominy żelbetowe

W wielu zakładach przemysłowych dochodzi do powstawania dymów i par, które muszą być odpowiednio odprowadzane. Do tego celu stosowane są specjalistyczne kominy. Wśród nich prym wiodą kominy żelbetowe, które ze względu na swoją konstrukcję charakteryzują się wysoką wytrzymałością i trwałością na lata.

Kominy w przemyśle

Kominy zaliczane są do kategorii konstrukcji pionowych, których zadaniem jest przenoszenie dymów, par, spalin. Również mogą one służyć jako przewody wentylacyjne – wtedy mają na celu odprowadzanie zużytego powietrza. Kominy używane są także powszechnie w zakładach przemysłowych.

Konstrukcja komina działa na zasadzie ciągu kominowego, który prowadzi do wyprowadzania gazów poprzez różnicę ciśnień. Aby uzyskać ciąg kominowy, komin musi być odpowiednio dopasowany do swojego celu, między innymi pod kątem wysokości czy przekroju.

Do kategorii kominów zalicza się szeroka gama konstrukcji, wśród których znajdują się także kominy żelbetowe – https://kominprofil.pl/kominy-przemyslowe-zelbetowe/

Kominy o konstrukcji żelbetowej

Kominy żelbetowe są jednymi z najczęściej spotykanych typów kominów w przemyśle. Są one wytwarzane z wykorzystaniem betonu zbrojonego żelaznymi prętami, czyli tak zwanego żelbetu – żelazobetonu.

Pod kątem konstrukcyjnym kominy żelbetowe oferowane są jako jednowarstwowe oraz wielowarstwowe. Pierwsze z nich składają się tylko z jednego typu materiału, natomiast drugie z kilku warstw materiału, w tym wewnętrznych okładzin zabezpieczających konstrukcję przed uszkodzeniem na skutek kontaktu z gazami.

Wyróżnia się także kominy jednoprzewodowe, czyli z jednym przewodem kominowym, a także kominy wieloprzewodowe, które składają się z wielu przewodów umieszczonych w jednej obudowie kominowej.

Wykonawstwo kominów żelbetowych

Ze względu na swoją konstrukcję kominy żelbetowe wymagają specjalistycznego projektu, a także wykonania szeregu ekspertyz, które pozwalają na dobór właściwych materiałów oraz konstrukcji całego komina. Dzięki temu można zredukować ryzyko związane z jego uszkodzeniem oraz zapewnić mu wieloletnią trwałość.

Dobra firma, która posiada doświadczenie w realizacji kominów przemysłowych na zamówienie, może wtedy zaoferować kompleksową obsługę, która będzie obejmowała wszystkie etapy realizacji inwestycji. Może też zaoferować usługi w ramach systematycznych przeglądów konstrukcji kominowej.

W realizacji kominów przemysłowych specjalizuje się obecnie wiele firm, które prezentują swoją ofertę online. Warto zapoznać się z różnymi propozycjami wykonawców, aby wybrać kominy żelbetowe wyróżniające się najwyższą jakością wykonania.

Dodaj komentarz