Kiedy konieczna jest renowacja dachu?

Dach stanowi rodzaj specjalnej bariery, której zadaniem jest zabezpieczanie budynku przed czynnikami pogodowymi i jednocześnie zapewnienie mu odpowiednich właściwości termoizolacyjnych. Stąd też dach powinien być regularnie kontrolowany, a także w razie potrzeby naprawiany. Kiedy konieczna jest kompleksowa renowacja dachu?

1. Dach zaczyna przeciekać

Najczęściej renowacje dachów prowadzone są wtedy, gdy przestaje on spełniać swoją nadrzędną funkcję, czyli zaczyna przeciekać.

Brak szczelności może mieć różne przyczyny, między innymi może być to efekt starzenia się materiału, który jest bardziej narażony na spękanie i powstawanie przecieków, uszkodzenia mechanicznego, na przykład na skutek gradobicia czy też błędów w wykonawstwie pokrycia dachowego.

Gdy dach zaczyna przeciekać, wtedy kluczowe znaczenie ma znalezienie miejsc przecieków i właściwe zabezpieczenie ich przed dalszym podciekaniem. Aby naprawić przeciekający dach, stosuje się różne techniki, między innymi wymianę membrany dachowej, zalepienie otworów z użyciem specjalnych taśm reparacyjnych czy też wykonanie folii w płynie na dachu płaskim.

2. Konstrukcja dachu zaczyna niszczeć

To problem pojawiający się w szczególności w starszych budynkach, w których konstrukcja dachu jest nadgryziona zębem czasu.

W takim przypadku renowacje dachów – https://durodach.pl/wskazowki/uszczelnianie-remont-naprawa-zabezpieczenie-renowacja-dachu-z-papy są już bardziej złożone, ponieważ konieczne jest wymienienie nie tylko pokrycia dachowego, lecz też położonej poniżej konstrukcji dachu, na przykład więźby dachowej.

3. Termoizolacja dachu

W starszych budynkach poważnym problemem jest także brak termoizolacji dachu, co przyczynia się do powstawania mostków cieplnych. Nieocieplony dach powoduje zwiększone zapotrzebowani budynku na ciepło, co natomiast przekłada się na wyższe koszty eksploatacji budynku.

Gdy zatem dach wymaga naprawy, na przykład przecieka, ale jednocześnie nie jest ocieplony, warto pomyśleć o wykonaniu kompleksowych prac połączonych razem z termoizolacją.

4. Dach nie wygląda estetycznie

W końcu renowacje dachów przeprowadzane są w celach estetycznych, czyli wtedy, gdy dach przestaje wyglądać atrakcyjnie. Może być to kwestia pojawienia się na nim uszkodzeń mechanicznych w powłoce, przebarwień, łuszczenia się materiału, ale także chęci zmiany wyglądu całego budynku.

Niezależnie od przyczyny renowacji dachu, warto pamiętać o tym, by wykonać prace z wykorzystaniem nowoczesnych, sprawdzonych i skutecznych materiałów dekarskich, dzięki którym odnowiony dach będzie mógł posłużyć na wiele kolejnych lat bez konieczności kosztownych napraw.

Dodaj komentarz