Jaki dach jest tańszy? Płaski czy dwuspadowy?
Z reguły przyjmuje się, że standardowy, nieużytkowy dach płaski, jest tańszy w wykonaniu od dachu dwuspadowego. Gdy jednak zdecydujemy się na zagospodarowanie dachu płaskiego jako ogrodu czy basenu, koszty jego wykonania mogą być znacznie wyższe, niż w przypadku dachu dwupołaciowego.
Budowa dachu płaskiego – nie zawsze możliwa
Zanim jednak zaczniemy przeglądać w katalogach oferty domów z dachem płaskim, warto pamiętać o pewnej bardzo ważnej kwestii. Otóż nie zawsze istnieje możliwość wybudowania takiej konstrukcji. Niekiedy zapisy znajdujące się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego mogą wyraźnie określać, że nowo powstałe budynki mogą posiadać jedynie dachy spadziste – dwuspadowe, kopertowe itd. Owszem, można wnioskować o zmianę niekorzystnego zapisu, ale nie zawsze taki wniosek jest pozytywnie rozpatrywany. Dlatego zanim zdecydujemy się na dom z płaskim dachem, koniecznie dowiedzmy się, czy w ogóle możemy taki budynek wznieść na naszej działce.
Dlaczego dach płaski jest uznawany za tańszy od dwuspadowego?
Jeżeli porównamy koszty wykonania drewnianego stropodachu z drewnianą, dwuspadową więźbą krokwiową, dach płaski będzie po prostu tańszy. Dzieje się tak z bardzo prostej przyczyny – im mniejsza powierzchnia dachu, tym niższa jego cena, ponieważ do jego wykonania używa się mniejszej ilości materiałów budowlanych. Co więcej, jeżeli zdecydujemy się na standardowy stropodach z żelbetu lub płyt prefabrykowanych, koszty takiej inwestycji wciąż będą niższe, niż dachu dwuspadowego.
Poza tym pamiętajmy o dodatkowych korzyściach:
-
Stropodach doskonale radzi sobie z porywistym wiatrem. Prawidłowo wykonany, jest w zasadzie całkowicie bezpieczny podczas wichur. Dach dwuspadowy, nawet idealnie zrobiony, może po prostu nie wytrzymać starcia z huraganowym wiatrem.
-
Jako przegroda dach płaski lepiej chroni dom przed stratami ciepła, niż robi do dach spadzisty. Obniża to koszty eksploatacji domu.
-
Pod dachem płaskim nie ma skosów. Oznacza to, że łatwiej zagospodarować pomieszczenia znajdujące się bezpośrednio pod nim.
Oczywiście to nie są jedyne korzyści płynące z posiadania dachu płaskiego, tym niemniej to one mają największy wpływ na niższe koszty budowy tego rodzaju konstrukcji w porównaniu z dachem płaskim.
W jakiej sytuacji dach płaski nie będzie tańszy od dwuspadowego?
Należy jednak wyraźnie zakomunikować pewną ważną kwestię: wszystkie wyżej zasygnalizowane oszczędności pojawią się tylko wtedy, gdy stropodach zostanie wykonany zgodnie z planem budowy i przez specjalistów. Dach płaski to wbrew pozorom dość skomplikowana konstrukcja, pod pewnymi względami o wiele trudniejsza do zbudowania, niż dach dwuspadowy. Jakiekolwiek błędy w doborze i montażu hydroizolacji oraz termoizolacji, nieumiejętne wykonanie spadków, zły dobór elementów odpowiedzialnych za odprowadzanie wody opadowej – i może się okazać, że mamy do czynienia z budowlaną porażką. Bardzo kosztowną, ponieważ remont dachu płaskiego bywa o wiele droższy, niż dachu dwuspadowego.
Dlatego wybór odpowiednich wykonawców i dobrej jakości materiałów budowlanych jest kluczowy w kontekście trwałości i relatywnie niskiej ceny dachu płaskiego. Takie materiały znajdziesz w sklepie suez.pl. Tam też uzyskasz pomoc specjalistów odnośnie wyboru optymalnego projektu dachu płaskiego czy nadzoru i odbioru gotowej, już wybudowanej konstrukcji.
Sprawdź suez.pl już dziś!