Jaka kara grozi za wypalanie traw?

Wypalanie traw to absolutnie niedopuszczalne zjawisko, które generuje ogromne niebezpieczeństwo nie tylko ze względu na zagrożenie, które pojawia się w stosunku do fauny codziennie przewijającej się przez nasze pola i łąki. To także potężne zagrożenie dla terenów leśnych, czy dla obszarów zamieszkanych przez człowieka. To między innymi z tego powodu wypalanie traw jest w Polsce zakazane i surowo karane. W jaki sposób?

Wypalanie traw a polskie prawo

O zakazie wypalania traw mówią odpowiednie ustawy przygotowane  już dość dawno, bo w 1971 roku. Jest to ustawa o ochronie przyrody oraz ustawa o lasach. Kodeks wykroczeń przewiduje za ów proceder dość surowe kary poczynając od kary nagany, aresztu po grzywnę, której wysokość może wynieść od 5 tysięcy do 20 tysięcy złotych. Ponadto, jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenia mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat. Problem wypalania traw jest na tyle poważny a same działania tego typu na tyle powszechne wśród Polaków, że przedstawiciele rządu od jakiegoś czasu zapowiadają dość poważne i odczuwalne zaostrzenie kar nakładanych w przypadku udowodnienia komuś prowadzenia tego typu działań zagrażających ludziom oraz środowisku naturalnemu.

Inspiracją do stworzenia artykułu był serwis – https://www.strazstrzelce.pl/.

Warto więc – jeśli zdarzało się Wam łamać postanowienia ustawy – zreflektować się nad swoimi poczynaniami. Wypalając trawy nie tylko nie dajecie szans faunie zamieszkującej takie ekosystemy i skazujecie ją na śmierć w męczarniach, ale także sprowadzacie zagrożenie na okoliczne lasy i mieszkańców zamieszkujących obszary okolicznych łąk. Trzeba pamiętać, że w ostatnich latach częściej zmagamy się z suszami, niż z ulewami i wypalanie traw może nieść za sobą bardzo poważne skutki i ogromne zniszczenia.

Dodaj komentarz