Jak zaplanować kuchnię i wybrać odpowiednie meble?

Układ kuchni i odpowiedni dobór mebli

Zaplanowanie odpowiedniego układu kuchni to jedno z najważniejszych wyzwań w trakcie aranżacji mieszkania. Od funkcjonalnego ułożenia sprzętów kuchennych, zaplanowania dostatecznej ilości blatów roboczych i przestrzeni do gotowania i spożywania posiłków zależy, czy kuchni stanie się jednym z ulubionych miejsc spotkań domowników czy też będziecie zaglądać do niej z czystej konieczności. Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę planując idealną kuchnię Twoich marzeń.

Idealny układ kuchni

Idealna kuchnia to taka, która łączy w sobie funkcjonalność oraz stylowy wygląd, pasujący do gustu domowników. Jedna z najważniejszych kwestii zapewniających wygodę jej użytkowania jest zaplanowanie odpowiedniego ciągu kuchennego, w którym oddzielone są od siebie strefy funkcjonalne związane z gotowaniem posiłków i wysoką temperatura od tych związanych z przechowywaniem produktów spożywczych w lodówce i strefą mokrą, koncentrującą się wokół zlewu. Warto pamiętać, że te trzy strefy nie powinny występować bezpośrednio obok siebie, może np. oddzielać je od siebie blat kuchenny, ponieważ tylko wtedy nie będą wzajemnie się zaburzały, a przygotowywanie posiłków będzie wygodne. Warto pamiętać także o stylowym okapie i wygodnej wylewce, np. umieszczonej na elastycznej sprężynie, które zapewnią komfortowe korzystanie z kuchenko oraz ze zlewu kuchennego. Nie bez znaczenia są także szafki kuchenne, których odpowiednia ilość pozwoli pomieścić wszystkie akcesoria kuchenne i produkty spożywcze. Ciekawym rozwiązaniem będzie również słupek kuchenny, w którym można umieścić sprzęty takie jak piekarnik oraz mikrofalówka, tworząc wygodną strefę przygotowywania posiłków. Dzięki słupkowi piekarnik nie musi znajdować się na podłodze, dzięki czemu nie musisz schylać się za każdym razem, kiedy chcesz skontrolować stopień wypieczenia przygotowywanej potrawy.

stół kuchenny z dwoma krzesłami

Stół kuchenny i nie tylko

Stół jest bardzo ważnym elementem wyposażenia każdej kuchni. W trosce o funkcjonalność i jak najlepsze wykorzystanie przestrzeni, zwłaszcza jeśli nie mamy jej zbyt wiele, warto wybrać stół rozkładany, który na co dzień nie zajmuje zbyt wiele miejsca, ale przy specjalnych okazjach może pomieścić większą ilość osób.

Ciekawą alternatywą dla stołu jest wyspa kuchenna, która poza tym, że jest przestrzenią do spożywania posiłków ma dodatkową zaletę: dzięki wbudowanym szufladom stanowi dodatkową przestrzeń do przechowywania. Jako miejsce do siedzenia przy wyspie sprawdzą się hokery kuchenne, które z powodzeniem zastąpią tradycyjne krzesła. Hokery lub wysokie stołki kuchenne nie tylko są bardzo praktyczne, ale dodatkowo podkreślają nowoczesny charakter aranżacji.

wyspa kuchenna z trzema hokerami

Pomysłowe aranżacje kuchenne

Aranżując przestrzeń kuchenną, warto połączyć klasykę z nowoczesnością. W myśl tej zasady ciekawym uzupełnieniem nowoczesnych, białych szafek będzie kredens kuchenny lub przeszklona witryna, w której można wyeksponować elegancką zastawę lub ulubione produkty spożywcze, np. butelki z aromatyzowanymi oliwami lub owoce. Wybierając te klasyczne meble warto pamiętać także o funkcjonalności i zdecydować się np. na bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu szafki cargo, ułatwiające dostęp do produktów i pozwalające zagospodarować każdy fragment wolnej przestrzeni.

Wybierając meble kuchenne warto zadbać o ich design

Wybierając meble kuchenne nie sposób zapomnieć o ich funkcjonalności, ale warto zadbać także o design. Zwłaszcza jeżeli lubisz gotować, to kuchnia jest pomieszczeniem, w którym spędzać dużo czasu: warto postarać się, aby jej wygląd odpowiadał Twoim upodobaniom.

Dodaj komentarz