Jak założyć trawnik z rolki?

Trawniki z rolki są coraz bardziej popularniejsze w naszym kraju. W odróżnieniu od zakładania tradycyjnego trawnika, trawa z rolki daje natychmiastowy efekt i można ją rozwijać do późnych jesiennych miesięcy. To idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy potrzebują natychmiast zielonej murawy.

Gdzie kupić i jaką wybrać trawę z rolki?

Firm, które proponują sprzedaż trawnika z rolki jest sporo. Można skorzystać z atrakcyjnych ofert sprzedaży na przykład w Internecie lub popularnych marketach budowlanych. Oferty różnią się między sobą ceną, gatunkami trawy oraz podłoża, na którym ma być założony trawnik. W sprzedaży oferowane są murawy sportowe, ogrodowe, murawa przeznaczona na intensywne użytkowanie i wiele innych. Należałoby się zastanowić, gdzie będzie rozwijany trawnik i wybrać odpowiednią murawę. W przypadku intensywnego użytkowania trawnika warto zdecydować się na trawę z oznaczeniem strong. W przypadku, kiedy nie wiemy i mamy problem przy wyborze odpowiedniej trawy w rolkach przydatny może być artykuł ze strony Budownictwo Polskie. Rozjaśni on zapewne zawiłe kwestie związane z wyborem trawnika.

Jak przygotować teren pod trawy z rolki?

Przed zakupem trawy z rolki w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić jakie ph ma gleba w miejscu przeznaczonym na trawnik. Podłoże pod trawę z rolki powinno mięć ph około 6. W przypadku wyższego lub niższego ph trawnik może się po prostu nie przyjąć. Gdy jesteśmy pewni, że gleba gdzie będzie rozwijana trawa ma odpowiednie ph, możemy przystąpić do następnych etapów przygotowania gruntu pod trawnik. W pierwszej kolejności trzeba szerokimi grabiami wyrównać podłoże, zasypiać ewentualne dołki i usunąć bryły ziemi i większe kamienie. Przydatne triki jak to zrobić w szybki sposób znajdziecie pod tym linkiem https://budownictwo-polskie.pl/ogrod/. Następnie należy spulchnić ziemie na grubości około 10 cm, tak żeby tworzyła przepuszczalną warstwę. Jeśli jest to możliwe tak przygotowaną powierzchnie warto pozostawić na około siedem dni, aby ziemia się uleżała.

Jak rozłożyć trawę z rolki?

Znaczna większość przedsiębiorstw sprzedających trawę w rolkach w swojej ofercie ma również usługę układania trawnika po jego zakupie. Jeśli nie czujemy się na siłach, albo po prostu nie mamy na to czasu warto z takiej usługi skorzysta. Profesjonaliści szybko i sprawnie rozłożą trawnik, a resztki trawy zabiorą ze sobą do utylizacji. Natomiast, gdy postanowimy samodzielnie rozkładać trawę z rolki, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Rozwijanie trawy zaczynamy w najdalszym koncie ogrodu, tak aby uniknąć chodzenia po świeżo rozwiniętym trawniku. Rozwijać trawę należy w miarę możliwości na płaskiej powierzchni. Łączenia rolek powinny ściśle do siebie dolegać, tak aby nie powstawały szczeliny i trawa tworzyła jedną spójną całość. W przypadku łączenia trawy z twardą powierzchnią np. tarasem, powinno się bardzo mocno przyłożyć trawę, by połączyła się z gruntem. Gdy zakończymy układanie trawnika, trzeba go zwałować i niezwłocznie przystąpić do jego nawadniania. Producenci sugerują, że na jeden metr kwadratowy należy zużyć około 15 do 20 litrów wody.

Być może rozłożenie trawnika i jego wybór wydaje się skomplikowany jednak jest on na pewno wygodną alternatywą dla tradycyjnej trawy, na którą po wysianiu trzeba czekać klika tygodni.

Dodaj komentarz