Jak wybrać gotowy projekt domu jednorodzinnego? Oto kilka podpowiedzi

Marzy Ci się przepiękny jednorodzinny dom z tarasem, z mnóstwem bujnej roślinności i basenem? Jeżeli masz już kupioną działkę, dopieszczony plan i zarys kosztorysów, pozostaje wybór projektu domu. To bardzo trudne zadanie, bo w końcu dom budujemy na lata i chcemy, żeby zawsze nam się podobał. Sprawdź kilka podpowiedzi, które mogą pomóc podjąć ci decyzję.

Nowoczesny dom parterowy

Przy wyborze projektu domu, często zadajemy sobie pytanie: dom parterowy czy piętrowy? Otóż wszystko zależy od wielkości twojej działki. Dom parterowy może być przeznaczony także dla większej ilości osób. Mówi się nawet, że domy parterowe sprzyjają budowaniu więzi między ich użytkownikami, a także są bezpieczniejsze dla dzieci. To wszystko dzieje się za sprawą braku schodów, które są także sporą oszczędnością.

Obecnie znajdziemy wiele gotowych projektów domów, w której nowoczesne parterowe domu są bardzo funkcjonalnie i dobrze zaprojektowane. Mamy tarasy, wyraźnie wydzieloną strefę nocną, a przede wszystkim każde pomieszczenie jest maksymalnie zagospodarowane.

Jakie są jeszcze największe zalety domów parterowych?

  • Niskie koszty budowy
  • Mniejszy koszt ogrzewania i możliwość utrzymania jednolitej temperatury
  • Komfort użytkowania
  • Możliwość rozbudowy

Domy parterowe z pewnością będą trochę tańszej od tych z dwu i więcej kondygnacjami. Dużym ich atutem, zwłaszcza dla młodej rodziny, jest możliwość rozbudowy takiego domu w przyszłości. W końcu nigdy nie wiemy jak bardzo może zwiększyć się liczba osób w mieszkaniu, więc jeśli planujecie powiększenie rodziny, lepiej wybrać dom parterowy. Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych niewątpliwie wyróżniają się na tle tych klasycznych. Jednak ich minimalizm, prosta konstrukcja brył, trochę surowy styl wiążę się z koncepcją domu energooszczędnego. Z tego względu, nowoczesne domy to domy sprzyjające środowisku, a także ponadczasowe.

Klasyczny piętrowy dom jednorodzinny

Z pewnością wielu z nas wizualizując sobie przyszłym dom, ma na myśli ten jednopiętrowy z dużą ilością balkonów, dużym tarasem i basenem. W przeciwieństwie do parterowych, budynki piętrowe cieszą się dużym powodzeniem wśród większych rodzin. Przede wszystkim są większe i mają więcej pomieszczeń użytkowych. Jednak podobnie, jak w przypadku domów parterowych, piętrowe wpisują się także w model domów energooszczędnych, ze względu na płaskie dachy i prostą konstrukcję brył. Jednak są dużo bardziej przytulniejsze i wpisują się w wizję tradycyjnego domku jednorodzinnego.

Jakie są jeszcze zalety domów jednorodzinnych?

  • Zajmuje mniej miejsca na działce
  • Łatwiejszy dostęp do światła słonecznego
  • Niższe koszty ozdobienia domu
  • Duża powierzchnia użytkowa w stosunku do zabudowy

Domy piętrowe są doskonałą opcją nie tylko dla większych rodzin, lecz także dla posiadaczy małych działek. Domy parterowe ze względu na rozłożystość, wymagają większej powierzchni. Pamiętajmy także, że w przypadku budynków piętrowych mamy łatwość realizacji projektów. Elegancka elewacja może zostać dopieszczona efektownym balkonem, który wiosną ozdobią kolorowe kwiaty, a na święta bożonarodzeniowe światełka. Poza tym może funkcjonalnie zagospodarować poddasze oraz pozwolić sobie na dodatkowe pomieszczenia takie jak: garderoby, gabinety, siłownie, spiżarkę i wiele innych. Obecnie znajdziemy mnóstwo interesujących gotowych projektów domów jednorodzinnych (np. gotowe projekty domów Domy z wizją), w których bez wątpienia każdy dopasuje coś do własnego gustu i możliwości finansowych.

Dodaj komentarz