Jak w praktyce wyglądają pomiary elektryczne budynków?

pomiary elektryczne

Regularne kontrole stanu technicznego budynków przewidywać będą także sprawdzenie instalacji elektrycznej. To bardzo ważne pomiary, które muszą być przeprowadzone przez wykwalifikowanych elektryków dysponujących odpowiednimi uprawnieniami. Sprawdza się wówczas napięcie, natężenie, częstotliwość i opór.

Jakie czynności są wykonywane podczas pomiarów elektrycznych w budynkach?

Tego rodzaju kontrole przewidują w zasadzie zawsze takie same działania, które odnoszą się do każdego typu instalacji. Przede wszystkim elektryk musi sprawdzić napięcie. Podczas pomiaru używany jest miernik pokazujący, jakie jest napięcie w gniazdkach elektrycznych i stacjach w całym budynku. Poza tym pomiary elektryczne budynków przewidują pomiar natężenia prądu. Stosuje się tu amperomierz, który pokazuje natężenie w obwodach elektrycznych.

Ważny jest także pomiar oporu i pomiar częstotliwości. Działania takie również wykonuje się specjalnymi miernikami. Warto pamiętać o sprawdzaniu częstotliwości. Jest istotne, ponieważ niektóre typy oświetlenia będą wymagać określonej częstotliwości zapewniającej właściwą pracę instalacji. Poza tym ważne będą także pomiary harmonicznych. Elektryk może zdecydować o takiej kontroli szczególnie wtedy, jeśli w budynku jest dużo urządzeń elektronicznych. Harmoniczne to składniki sygnału elektrycznego, które mogą wpływać na jakość zasilania i wydajność urządzeń.

Kiedy najczęściej wykonuje się pomiary elektryczne w budynkach?

Jeśli natomiast chodzi o same częstotliwości wykonywania takich kontroli, to dużo będzie zależeć od tego, z jakiego rodzaju instalacją mamy do czynienia. W przypadku starszych budynków kontrole muszą być wykonywane zwłaszcza wtedy, jeśli użytkownik nie decyduje się na wymianę instalacji. Czasem też ona może być zalecona, gdy przeglądy obiektów budowlanych wskazują na jej wadliwe funkcjonowanie. Warto też pamiętać, że z uwagi na różne potrzeby pomiary mogą być realizowane w różnych punktach budynku. Sprawdzeniu mogą podlegać rozdzielnice albo szafy elektryczne, czy też gniazdka. Decyzję zawsze powinien podjąć certyfikowany elektryk.

Dodaj komentarz