Jak sfinansować budowę domu?

O posiadaniu własnego domu z ogrodem marzy wiele polskich rodzin. Koszt budowy standardowego domu to kwota rzędu kilkuset tysięcy złotych. Suma ta wydaje się być zawrotna i niemożliwa do zdobycia. Tymczasem jest, co najmniej kilka sposobów na to by mieć własny dom.

Co robić, gdy zarabiamy za mało?

Gdy w małżeństwie dwie strony pracują za kwotę bliską pensji minimalnej to z całą pewnością można stwierdzić, że są to za małe dochody na budowę domu. Nie należy jednak się załamywać tylko szukać rozwiązań na poprawę sytuacji. Wskazane jest by zmienić pracę na lepiej płatną albo próbować dorabiać po godzinach. Można też zagrać w kasynie lub znaleźć ciekawe promocje bukmacherskie i puścić zakład sportowy, a następnie liczyć na szczęście i dużą wygraną. W przypadku osób młodych, które jeszcze nie mają dzieci zmiana pracy nie jest dużym problemem. Młodzi ludzie są dzisiaj mobilni, dlatego bez przeszkód mogą za pracą przenieść się na przykład do większego miasta. Jeszcze lepszym pomysłem jest wyjazd na kilka lat do pracy za granicę. Bardzo wiele młodych małżeństw wybiera właśnie taką drogę. Zwykle wystarczą 3-4 lata by dwie osoby za granicą mogły zarobić dużą kwotę pieniędzy, którą przeznaczą na dom.

Czy warto finansować budowę domu kredytem?

Kredyt hipoteczny w większości przypadków okazuje się być niezbędnym przy budowie i wykańczaniu domu. Z całą pewnością nie należy się takiego kredytu obawiać. Ważne jest natomiast, żeby realnie wycenić koszty, jakie pozostały do poniesienia i równie realnie ocenić swoje możliwości zarobkowe. Kwoty kredytów do spłacenia niektóre osoby mogą przerażać. Jednocześnie warto sobie zdać sprawę, że taki kredyt rozkładany jest na wiele lat i z czasem obecna rata nie będzie już tak uciążliwa a dochody u młodych ludzi rosną wraz z rozwojem kariery zawodowej.

Co jeszcze można zrobić, gdy brakuje pieniędzy na dom?

Gdy kwota potrzebna na budowę domu wydaje się być nieosiągalna warto zweryfikować swoje oczekiwania. Dom można postawić na mniejszej działce i w tańszej lokalizacji. Można też zmniejszyć jego powierzchnię, zrezygnować z niektórych elementów, które nie są niezbędne. Wreszcie spore oszczędności można uzyskać realizując część prac samodzielnie czy z pomocą rodziny.

Dodaj komentarz